Gazdík: Zákon o centrálním registru smluv se na Slovensku osvědčil

21. 1. 2014 19:16

Návrh zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu zřejmě neprojde prvním čtením. Bude buď zamítnut, nebo vrácen k přepracování. V diskusním pořadu Rádia Impuls to uvedl místopředseda TOP 09 Petr Gazdík. Ten se také vyslovil pro přijetí zákona o centrálním registru smluv nebo pro takovou změnu jednacího řádu sněmovny, kdy by možnost navrhovat poslanecký návrh zákona mohlo nejméně deset poslanců a ne jen jeden, jako je tomu nyní.

Gazdík: Zákon o centrálním registru smluv se na Slovensku osvědčil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

V pořadu zazněl výrok předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který uvedl, že návrh zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu zpracovali především poslanci TOP 09, kteří podle Faltýnka chtěli omezit pravomoci NKÚ. To Gazdík popřel a podotkl, že se pod návrh zákona podepsali i zástupci hnutí ANO.  

„Nevěřím, že tento návrh zítra v prvním čtení projde,“ uvedl Gazdík s tím, že návrh zákona o NKÚ bude zítra buď zamítnut, nebo vrácen k přepracování.

Dnes prošel prvním čtením zákon o centrálním registru smluv. Podle Gazdíka se tento zákon na Slovensku osvědčil, měl by umožnit veřejnou kontrolu a hlavně umožnit porovnání jednotkových cen. Například když se silnice v ČR v průměru stavějí za 2000 Kč za metr čtvereční, může se pak občan v obci zeptat, proč tam má stát plánovaná silnice 3000 Kč za metr čtvereční. Gazdík ale přiznal, že nějakým pozměňovacím návrhem se může přínos tohoto zákona znehodnotit.

Petr Gazdík také přiznal, že je jeden z těch, kteří souhlasí s tím, že není správné, že každý poslanec může přijít s poslaneckým návrhem zákona. Proto by byl pro takovou změnu jednacího řádu sněmovny, aby pozměňovací návrh mohlo podat nejméně deset poslanců. V příslušném sněmovním podvýboru na takové změně ale žádná shoda nebyla. „Poslanci argumentovali balancováním na hraně Ústavy a žalobami k Ústavnímu soudu,“ podotkl Gazdík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…