Gazdík na Velehradě vyzdvihoval koalici Starostů s lidovci jako ústavní pojistku proti Babišovi. Pak ale dostal slovo Čunek...

06.07.2017 7:41

REPORTÁŽ „Když vidíte, že sám papežský nuncius řekne, že jsme největším mariánským poutním místem v České republice a hovoří o významu Velehradu, to znamená Velehradu ve Zlínském kraji, dmul jsem se pýchou, protože je to pravda,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek po slavnostní poutní mši před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Na tradiční Dny dobré vůle ale přijeli i další představitelé české politické scény.

Gazdík na Velehradě vyzdvihoval koalici Starostů s lidovci jako ústavní pojistku proti Babišovi. Pak ale dostal slovo Čunek...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Osmnácté cyrilometodějské oslavy Dny lidí dobré vůle. Ve středu se uskutečnila slavnostní poutní mše svatá

„Pro mě budete vždycky předseda,“ ujistil zlínského hejtmana starší muž, který neměl vůbec chuť s „Jurou“ ukončit rozhovor, při kterém senátor Čunek stihl pozdravit ještě další spousty svých přátel. Někteří a některé z nich měli i kroj, takže byla skvělá příležitost pro společná fota. „Já su tady doma,“ ujistil Čunek. Na slavnostní poutní mši na Velehrad přijel také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, šéf Starostů Petr Gazdík, lídr jihomoravské kandidátky lidovec Jiří Mihola nebo poslanec TOP 09 František Laudát.

Lidovecký senátor a místní hejtman byl evidentně se vším spokojen: „Když vidíte, že sám papežský nuncius řekne, že jsme největším mariánským poutním místem v České republice a hovoří o významu Velehradu, to znamená Velehradu ve Zlínském kraji, dmul jsem se pýchou, protože je to pravda,“ podotkl pro ParlamentníListy.cz.

Předseda STAN Petr Gazdík si osmnáctý ročník Dnů dobré vůle pochvaloval i z jednoho praktického důvodu: „Letos je pro mě netradiční pouze to, že děti jsou na skautském táboře a tak jsme nespali pod stanem,“ upozornil. „Dny dobré vůle jsou něco, kdy máme možnost si uvědomit své křesťanské kořeny. Cyril a Metoděj nepřinesli jen křesťanství, ale také kulturu. My jsme dali Evropě přední vědecké osobnosti. A tohle je den, kdy máme být na co hrdí, že jsme Češi, Moravané a Slezané, že žijeme v době, kdy se nám žije historicky nejlépe. Věřím, že o takovémto státním svátku a z pospolitosti lidí tady na Velehradě to lidé vnímají a uvědomují si to. Věřím, že se teď rozjedou do celé země a všichni, kdo tady byli, poselství dobra a hrdosti na svou zem budou šířit do svého okolí,“ dodal.

Čunek: Bude znakem odpovědnosti, když zvolíme větší jistotu

Oběma evidentně náladu nekazilo ani to, že proběhla tiskem informace, že aktuálně potvrzená koalice se STAN se Čunkovi prostě nelíbí a nejraději by ji ukončil. „Ale tak já si myslím, že shoda celkem panuje. Jiří Čunek některé věci neříká úplně šťastně, mediálně. A občas to vyzní jinak, než to v jádru myslí. Byl jeden z těch, který koalici podporoval od začátku. My koalici nemyslíme jen na jedny volby,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz šéf STAN Petr Gazdík. „Může se stát, že po příštích volbách našich jedenáct senátorů a šestnáct senátorů KDU-ČSL bude významná ústavní pojistka proti tomu, co může nastat a co třeba v minulých dnech zveřejnil Andrej Babiš. Já se děsím toho, že se vrátíme k místním národním výborům a že tu budeme mít soudruha starostu bez jakékoli kontroly zastupitelstva. Naše spojení může takovýmto věcem zabránit. My máme měsíc až dva, abychom to lidem vysvětlili,“ dodal. 

Ať už je to jakkoli, senátor Jiří Čunek si správností zvoleného postupu jistý stále není. „To není ani výhrada. Všechny jen upozorňuji na to, že politika je normální řemeslo a nemáme si ji plést s láskou. My jsme se se STANem dávali dohromady z racionální úvahy,“ předeslal Čunek. „Když se ukáže a zatím se podle výsledku ukazuje, že to voliče nepřesvědčilo, tak máme racionálně vše zvážit. Není to žádná katastrofa, naopak znak odpovědnosti, když zvolíme variantu, která je pro nás větší jistotou. Pro ně i pro nás. Není to zrušení koalice, nepůjdeme za deset procent, ale za pět, ale ve stejném složení, Starostové i lidé z KDU-ČSL budou na kandidátce. Pro občana se opticky nic nezmění,“ doporučil. Svůj záměr pak popsal tak, že by šla KDU-ČSL do voleb s podporou Starostů. „Jsem přesvědčen o tom, že normální volič to nepozná,“ podotkl.

S ohledem na skutečnost, že se předsedové KDU-ČSL a STAN dohodli i na tom, že by rádi v prezidentské volbě podpořili akademika Jiřího Drahoše, už ale neodporoval: „Je to celkem dobrý tip,“ zhodnotil pro ParlamentníListy.cz.

Kardinál: Evropa je pod nadvládou relativismu a nihilismu

Velehrad vítal kromě desítek tisíců poutníků také jednoho z nejvýše postavených mužů Vatikánu. Kardinál Marc Ouellet se k věřícím obrátil při mši svaté i takto: „Svatý Cyril a Metoděj, které si dnes připomínáme jako nosné sloupy civilizace, nás pobízejí, abychom hledali nové prostředky a nový zápal k nové evangelizaci Evropy. Evropa je dnes pod nadvládou relativismu a nihilismu, zdá se, že pozbyla dědictví svých základních hodnot vycházejících z Bible. Hodnot, které nám byly po staletí předávány příkladnými postavami světců, hledačů a misionářů,“ uvedl. Zazněly také výzvy k boji proti korupci, „jež boří důvěru lidu v jeho představitele. Na vás je, aby vaši mladí poznávali Boží království skrze bratrskou lásku, pomoc uprchlíkům a nemocným, skrze přátelství a uměleckou tvořivost“. Řekl i to, že dnes je více než kdy jindy nutné předávat hodnoty evangelia srozumitelnou řečí.

Jen ve středu přišlo na slavnostní mši svatou asi třicet tisíc lidí. Okolí Velehradu bylo uzavřeno, k bazilice se návštěvník dostal bez předem vyřízeného povolení pouze autobusem, kyvadlovou dopravou.
Slavnostní poutní mše je nejvýznamnější událostí Dnů dobré vůle, které se každoročně konají na Velehradě 4. a 5. července při příležitosti státního svátku Dne slovanských věrozvěstů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …