Gazdík útočí na vládu kvůli přímé volbě starostů: Jejich argumenty proti jsou vážně chabé

23.09.2014 18:04

Agentura STEM/MARK zjistil, že by si až 80 procent občanů přálo přímou volbu starostů. Před volbami o tom mluvily také koaliční strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Nyní ale vláda takový návrh zákona za dílny Starostů a nezávislých hodila ze stolu. Její argumenty proti navrhované předloze jsou ovšem chabé. Tvrdí to poslanec Petr Gazdík (STAN) na ParlamentníchListech.cz.

Gazdík útočí na vládu kvůli přímé volbě starostů: Jejich argumenty proti jsou vážně chabé
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Petr Gazdík

Podle Gazdíka má zákon většinovou podporu v Poslanecké sněmovně. Vládní politici jej ale zavrhli. „Nabízí se jediné vysvětlení: politici vládních stran si nejspíš před parlamentními volbami řekli, že slibem nezarmoutíš, a po volbách na své sliby rychle zapomenouu, jak už se přesvědčila například iniciativa Rekonstrukce státu," upozornil Gazdík.

Vláda možná nechce, aby o starostech rozhodovali lidé. Argumentuje neústavností předlohy

Důvodem může být prý skutečnost, že by o starostech mohli rozhodovat lidé, ne politické strany. „V takovém uspořádání nehrozí, že je do čela obce dosazen nevýrazný straník ze závětří kandidátky, jak se tomu nyní v některých případech ke značné nespokojenosti občanů stává," říká poslankyně Věra Kovářová (STAN), která se na přípravě návrhu podílela.

Vláda zdůvodňuje svůj nesouhlas obavami z případné neústavnosti zákona. „Tato výhrada je ovšem naprosto lichá, Ústava totiž přímou volbu nepředepisuje. Stejně jako ostatní vládní připomínky tak jednoznačně stojí na vodě. Vláda jen dodatečně hledala důvody pro potopení přímé volby starostů. Nějaké sice našla, ale žádná sláva to není," uzavírá Gazdík.

Celý článek ZDE

Stávající znění Ústavy nebrání zavedení přímé volby, tvrdí Gazdík

Podle vlády by kvůli přímé volbě starostů bylo nutné změnit Ústavu. Podle Gazdíka je ale taková argumentace pochybná. Stávající znění prý nebrání zavedení přímé volby zákonem.

Zákon pak podle vládních představitelů neřeší střet zájmů u souběžného výkonu funkcí zastupitele a starosty. Gazdík ale poukazuje na příklady jiných států, kde dualitu připouští. Navíc upozornil na současný souběh funkcí ministra a poslance.

Je odvolání starostů pomocí referenda nepraktické? Gazdík si to nemyslí

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) pak zákonu vytkl nepraktičnost zvolené formy odvolávání starosty prostřednictvím místního referenda. Gazdík to brání argumentem, že zvolená forma nezavádí žádný nový zákon. Na současné normě připouští i odvolávání starostů. Je proto méně legislativně náročná.

Gazdík si také rýpl, že se Sobotkova vláda nechala inspirovat stanoviskem kabinetu Petra Nečase. Zeptal se proto, zda současná koalice navazuje na vládu Petra Nečase, proti které často vystupuje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opice! Asi brzo umře. Čaputová si vyslechla svoje. A pak přišla rána Babišovi

19:45 Opice! Asi brzo umře. Čaputová si vyslechla svoje. A pak přišla rána Babišovi

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystoupila jako host v pořadu Inkognito vysílaném v TV JOJ. Ni…