Gazdíkovský hejtman Půta promluvil o tom, jaká byla spolupráce s lidovci. Hrozilo prý, že STAN dopadne jako minule s Kalouskem

30.07.2017 6:36

„Byli jsme dvě volební období nálepkami TOP 09. Kdybychom teď na tohle přistoupili, mohli bychom být nálepkami na KDU-ČSL. V příštích volbách na ČSSD, nebo nevím na kom dalším. Politický subjekt, pokud chce dlouhodobě prosazovat politický program a nějaké hodnoty, tak se nemůže změnit v nálepku,“ vysvětluje ParlamentnimListům.cz kroky Starostů a nezávislých jejich bývalý předseda Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. Sám do těchto voleb nekandidovat nechce. „Neumím sedět na dvou židlích,“ říká.

Gazdíkovský hejtman Půta promluvil o tom, jaká byla spolupráce s lidovci. Hrozilo prý, že STAN dopadne jako minule s Kalouskem
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN)
reklama

Anketa

Líbí se vám letní program České televize?

3%
97%
hlasovalo: 6575 lidí
Už je to pryč, „čo bolo, to bolo“. Přesto se zeptám na potenciál původně avizované koalice KDU-ČSL a STAN. V posledním průzkumu, který jsem viděl, měla devět procent. Věříte tedy, že byste ji vytáhli přes deset procent?
 
Kdybych tomu nevěřil, tak bych pro to v březnu nehlasoval na sněmu Starostů a nezávislých. Myslím, že obava z průzkumů byla předčasná. Kampaň ještě nezačala. Starostové obecně nemají voliče, kteří volí podle značky, ale podle osobností na kandidátkách. Potenciál kolem těch patnácti procent byl. Je to ale minulost, nechtěl bych se k tomu vracet. Přeju kolegům z KDU-ČSL hodně štěstí a věřím, že budeme jako dva kluby spolupracovat v Poslanecké sněmovně.
 
Lidovci koalici odpískali. Zklamalo vás to? 
 
Nebudu tomu dávat žádné označení. Prostě se takto rozhodli. Měl jsem možnost mluvit s celou řadou lidí, kterých si vážím. Protože dělají svoji práci dobře. Třeba s panem Línkem, vicehejtmanem z Pardubického kraje. Jejich argumenty beru, rozumím jim z jejich strany, respektuji je. Nebudu je nijak nálepkovat, protože si myslím, že vytvářet si v politice jen samé nepřátele nikam nesměřuje. Máme k sobě programově blízko, spolupracujeme v Senátu. Přeju KDU-ČSL, aby udělala co nejlepší výsledek, abychom mohli na společných tématech spolupracovat ve Sněmovně po volbách.
 
Lidovci vám navrhli model KDU-ČSL s podporou Starostů. Proč vám to nevyhovovalo?
 
Řečeno bonmotem – byli jsme dvě volební období nálepkami TOP 09. Kdybychom teď na tohle přistoupili, mohli bychom být nálepkami na KDU-ČSL. V příštích volbách na ČSSD, nebo nevím na kom dalším. Politický subjekt, pokud chce dlouhodobě prosazovat politický program a nějaké hodnoty, tak se nemůže změnit v nálepku. 
 
Rozhodli jste se nakonec jít do voleb samostatně. Jaké jsou důvody pro tento krok?
 
S respektem k rozhodnutí KDU-ČSL jsme jejich nabídku přijmout prostě nemohli, protože naši členové logicky chtějí, abychom byli samostatný subjekt. Což ta koalice splňovala. Byla to koalice dvou samostatných politických subjektů. Nechtěli jsme pokračovat ve spolupráci s TOP 09 z mnoha důvodů a jedním z nich bylo, že jsme byli taková nálepka. Dostatečně a jednoznačně jsme to říkali. Očekávání, že se tou nálepkou znovu staneme, mě překvapovala a naše rozhodnutí mi přijde logické.
 
Celostátním volebním lídrem Starostů a nezávislých se stal vám dobře známý Jan Farský. Proč on?
 
Ve volbách je potřeba nasadit úplně to nejlepší, co má člověk k dispozici. Jsem přesvědčen, že poslanec Jan Farský je v téhle chvíli, v téhle situaci to nejlepší, co máme k dispozici. Ze všech možných důvodů. Sedm roků ve Sněmovně. Zákon o registru smluv, v jehož prosazení nikdo nevěřil, je jeho dílem. Zarputile ho prosazoval několik dlouhých let a podařilo se mu ho protlačit, i když s mnoha úpravami. Ve Sněmovně si své odpracoval. Má zkušenosti i z komunální sféry. Byl úspěšným starostou Semil, je i krajský zastupitel.
 
Pro mě splňuje nejen tu práci v Parlamentu, ale také že má i zkušenosti z regionální a místní politiky. Vyrostl zespodu. Mám o hodně větší důvěru v lidi, kteří postupně vyrostou nahoru, než nějaké nové tváře, které se najednou objeví na kandidátkách na plakátu v bílé košili a za měsíc jsou z nich poslanci a nic o nich nevíte. O panu Farském se na internetu za hodinu času můžete dozvědět úplně všechno. 
 
Tento model s volebním lídrem a jiným předsedou mají i sociální demokraté a předpověděl ho před týdnem senátor Michael Canov. Ten jen jako volebního lídra navrhoval vás. Ale asi trochu nedomyslel fakt, že vy teď do voleb nekandidujete. Nebo se to změnilo?
 
S Michaelem Canovem jsem o tom výroku mluvil ještě předtím, než ho udělal. Říkal jsem mu, že já celostátním lídrem být nechci, protože jsem slíbil voličům, že budu čtyři roky pracovat pro kraj. V politice je dle mého třeba sliby dodržovat. Nedovedu si úplně představit situaci být zároveň hejtman a poslanec. Neumím sedět na dvou židlích.
 
Ptám se i proto, že Jan Farský měl být původně lídrem společné kandidátky lidovců a Starostů v Libereckém kraji a teď vám ho „ukradla“ Praha. Lídrovství v Libereckém kraji osiřelo. Nepřesvědčují vás kolegové, abyste to přece jen vzal vy?
 
Do té Prahy jsme Jana Farského jen půjčili, stále zůstává náš. Ale to vtipkuju. Lídra budeme řešit příští týden ve čtvrtek. Znovu konstatuji, že volební lídr být nechci. O tom jménu budeme diskutovat. Na další vaši případnou otázku, kdo to bude, vám teď neodpovím. Ale určitě to nebude Martin Půta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…