Genderová studia, ekofeminismus a podobné obory? Plaťte za studium, navrhl motorista Gregor

22.07.2025 9:41 | Monitoring

Motoristé chtějí zavést školné na VŠ pro obory bez přínosu pro stát. Pokud se nějaký obor nevyplatí státu, studentům ani firmám, měl by zaniknout, říká lídr strany v Moravskoslezském kraji Matěj Gregor.

Genderová studia, ekofeminismus a podobné obory? Plaťte za studium, navrhl motorista Gregor
Foto: Repro YouTube
Popisek: Matěj Gregor

Motoristé ve svém programu navrhují zavedení doplňkového školného na vysokých školách. Studium oborů, které stát potřebuje, by bylo zdarma v omezeném počtu a studenti „okrajových humanitních oborů“, jako genderová studia či ekofeminismus, by si studium hradili sami.

Blíže postoj Motoristů k zavedení školného na vysokých školách vysvětlil lídr Motoristů na kandidátce v Moravskoslezském kraji, Matěj Gregor. Sám studuje na Filozofické fakultě Ostravské univerzity dvouoborový program Český jazyk a literatura a historie a někteří proto začali rovnou „fakturovat“ i jeho studia, jak vyplývá z Gregorova vyjádření. Nejprve proto na příkladě své osoby uvedl, jak se státu vrací investice do jeho vzdělávání.

Gregor pracuje jako učitel ve státním sektoru a jako soukromý doučovatel v soukromém sektoru a podle něj tím přispívá ke vzdělávání společnosti.

Zároveň Gregor z vydělaných peněz odvádí daně, a právě daně státu podle něj kompenzují náklady na jeho studium.

Navíc vzhledem k tomu, že učitelů je nedostatek a jejich činnost státu „generuje přidanou hodnotu“, tak podle Gregora platby školného studentům učitelství dávají smysl.

Motoristé navrhují, aby stát financoval studium jen u oborů, po kterých je skutečná poptávka.

„Stát by u všech oborů zvolil počet přijatých studentů, kterým studium zaplatí. Podle toho, kolik jich je potřeba,“ uvedl Gregor. Podle Motoristů tedy jen tam, kde chybějí odborníci a kde je studium přínosné pro ekonomiku či společnost. Počet míst by měla určovat analýza dat z Úřadu práce, vědeckých institucí a soukromého sektoru.

U ostatních oborů by si studium hradili studenti sami, ale mohli by si zachovat status studenta kvůli daňovým výhodám.

„U oborů, které však nejsou jakkoliv perspektivní pro ekonomiku či společensko-vědní přínos, nebude stát školné za studenty platit,“ uvedl Gregor.

Podle návrhu Motoristů by si každá fakulta mohla stanovit vlastní výši školného a rozhodla, jaké obory bude nabízet.

„Pokud se v takovém modelu vysokého školství nebude některý obor žádným způsobem vyplácet nejen státu, ale také studentům či soukromému sektoru (aby za něj zaplatili), pak je asi v pořádku, že takový obor zanikne,“ napsal Gregor.

Současný systém, kdy podle Gregora stát bez koncepce plošně platí školné napříč obory, je podle něj nehospodárný. „Takový model navíc dlouhodobě poškozuje český pracovní trh a snižuje uplatnění našich studentů,“ tvrdí Gregor. Dle jeho slov by Motoristy navrhované financování přineslo efektivnější a přínosnější vysoké školství a tím i vyšší vzdělanost a bohatství Česka.

Motoristé sobě v oblasti školství dále požadují reformu platových tabulek a kariérního řádu pro učitele, reformu víceletých gymnázií, zrušení devátých tříd a zrušení CERMATu. Jednotné přijímací zkoušky i maturitu Motoristé navrhují nahradit systémem průběžného ověřování znalostí a kompetencí.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 23 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dobra myslenka, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHeimlich , 22.07.2025 10:26:24
Pokud by se o tom zaclo jednat. To bude meceni a kvikotu u vsech politickych, genderovych, LGB neziskovek.Uz aby to bylo

|  10 |  0

Další články z rubriky

Frajer, nebo manekýn? Fotka Petra Pavla budí rozpaky

16:21 Frajer, nebo manekýn? Fotka Petra Pavla budí rozpaky

Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09) srovnal, jak tráví léto prezident Petr Pav…