Generál Pavel: Odchod z EU a NATO by byla sebevražda

01.12.2017 7:05

Šéf vojenského výboru NATO Petr Pavel tvrdí, že diskuze o vystoupení České republiky z NATO, či EU by mohla být pro Česko doslova sebevražedným krokem. Za poslední roky se totiž Islamský stát dostal na pokraj svého konce. V Česku přitom stále narůstají hlasy, které žádají referenda o vystoupení z NATO a EU.

Generál Pavel: Odchod z EU a NATO by byla sebevražda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

„V záležitostech týkajících se národní bezpečnosti či budoucnosti státu z hlediska ekonomických vazeb by referendum představovalo pro stát velké riziko,“ reagoval generál na otázku, proč se domnívá, že čeští politikové ve spojitosti se Severatlantickou alianci a EU uvažují o referendu stále častěji.

Těmto zálěžitostem podle Pavla často nerozumí ani politici a neshodnou se na nich ani experti. „U České republiky je diskuse o vystoupení z EU či NATO téměř sebevražedná,“ dodal v rozhovoru pro Aktuálně.cz s tím, že nejsme v pozici Velké Británie, která se s tou situací vyrovná.

Prezident Miloš Zeman se už několikrát vyslovil, že Krym už je v podstatě ruský a není potřeba něj mít obavy. „Zeman je v názoru na Rusko velice konzistentní, nikdo mu to nemůže upřít. V alianci to vnímají tak, že prezident nemá exekutivní moc, je pouze jedním z nositelů zahraniční politiky. Kdo tu politiku tvoří, je vláda a ta se orientuje na euroatlantické struktury,“ uvedl Pavel.

Původní zdroj ZDE

Podle Petra Pavla je Rusko potenciální hrozbou už od doby, kdy začalo asertivně uplatňovat svou zahraniční politiku podpořenou vojenskými nástroji. Hrozba Daeš, což je název pro Islamský stát, se prý sice zdánlivě snižuje, ale fyzická porážka takzvaného chalífátu rozhodně neznamená konec terorismu a celé ideologie.

„V boji proti terorismu a této zvrácené ideologii je zapotřebí pokračovat, dokud bude někoho inspirovat,“ dodal s tím, že Daeš se zániku v Sýrii a Iráku objevuje nadále i jinde na světě. „Je to významný signál dovnitř i navenek, ale je třeba tlumit nadšení, že tím to končí. Naopak, ten těžší boj začíná,“ varuje.

„Je to taková ta plíživá ideologie, využívání sociálních sítí, médií, nestability v různých částech světa, nespokojenosti obyvatelstva v zemích, které nemají jasně daná pravidla, vládu a systém,“ upřesnil Pavel.

Není zase až tak dlouhá doba, co jsme s nadšením žádali o vstup do NATO a doufali, že se staneme členy EU. Podle slov generála Petra Pavla máme i přesto najednou pocit, že tyto organizace nejsou dostatečně efektivní a bylo by to lepší bez nich. „Máme také tendenci dívat se pouze na hranice české kotliny a nikam dál,“ řekl.

Podle generála se nás sice terorismus a migrační vlna bezprostředně nedotkly, což velké štěstí, ale neznamená to, že jsme toho ušetřeni do budoucna.

„Aliance se na bezpečnostních opatřeních podílí. Monitoruje Středozemní moře a pomáhá omezovat migrační tok. Efektivně brání nelegální migraci, uzavřel Pavel s tím, že má skutečně mnoho aktivit k zabezpečení efektivní, kolektivní obrany a tím pádem i odstrašení ruské hrozby. Tyto konkrétní činnosti je potřeba vidět. A nenechat se ovlivňovat některými populistickými názory, které si nevidí na špičku nosu. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

21:15 VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

TOP 09 se rozhodla uspořádat předvánoční talk show europoslance Luďka Niedermayera s herečkou Evou H…