Generál Pavel burcuje NATO: Rusům se nesmí ustupovat. Teď můžeme ukázat, že jsme silní

16.04.2015 10:09

Generál Petr Pavel, který bude v NATO od letošního června zastávat druhou nejvyšší funkci, poskytl rozhovor americké agentuře Associated Press. Podle Pavla musí NATO ukázat veřejnosti, že má prostředky na to, aby čelilo Rusku. Umožnit Rusku operovat na Ukrajině považuje český generál za chybu.

Generál Pavel burcuje NATO: Rusům se nesmí ustupovat. Teď můžeme ukázat, že jsme silní
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

Podle Pavla udělal NATO chybou, když nereagovalo na přítomnost ruských sil na Ukrajině. Nyní musí podle českého generála Severoatlantická aliance ujistit veřejnost, že má prostředky na to, aby čelila Rusku. Pavel rovněž varoval před sofistikovanou informační a psychologickou válku, kterou vedou Rusové doma i v zahraničí. „Možná trochu překvapivě, ale v každém případě úspěšně se jim podařilo sjednotit veřejné mínění v tom, že proti Rusku se spojil celý svět v čele se Spojenými státy a NATO.“, řekl generál Pavel.

Členské NATO by dle mínění českého generála měly věnovat více finančních prostředků na obranu a provádět více vojenských cvičení, aby mohly čelit případným vojenským akcím ze strany Ruska. „Stejně tak bychom ovšem měli být připraveni na pokračování hybridní války, kterou ruské síly společně se separatisty realizují na východní Ukrajině.“, míní Pavel a za důležité vedle toho považuje provést modernizaci sil NATO. „Jako voják musím být znepokojen posledními kroky Ruska v oblasti zahraniční politiky, protože nárůst jeho vojenských schopností a vůle využít ji v praxi je evidentní.“, dodal generál.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Budoucí předseda Vojenského výboru NATO rovněž srovnával vojenská cvičení Severoatlantické aliance a Ruska v roce 2013. „Co do počtu vojáků byly tyto dvě akce skutečně nesrovnatelné. Zatímco NATO provedlo cvičení v Pobaltí a Polsku za účasti 6000 vojáků, tak v západní části Ruska se ve stejnou dobu konalo cvičení, kterého se účastnilo nejméně 38 000 vojáků. Moskva o těchto cvičeních hovořila jako o přípravách na možný teroristický útok. To osobně považuji za výsměch.“, konstatuje Pavel s tím, že bychom na taková mohutná cvičení měli odpovědět ve stejném duchu. „Ujistíme tím veřejnost, že jsme schopno dát dohromady určitou sílu a zároveň vyšleme signál do Ruska, že v případě nutnosti jsme připraveni tuto sílu použít.“, prohlásil český generál.  


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krize Západu: Není čím střílet. Ukrajina, Británie, Tchaj-wan. Výroba potrvá roky

17:24 Krize Západu: Není čím střílet. Ukrajina, Británie, Tchaj-wan. Výroba potrvá roky

Podle zpráv České televize má Ukrajina problémy s municí. Ta sovětská totiž dochází. Jenže problémy …