Generál Pavel burcuje NATO: Rusům se nesmí ustupovat. Teď můžeme ukázat, že jsme silní

16.04.2015 10:09

Generál Petr Pavel, který bude v NATO od letošního června zastávat druhou nejvyšší funkci, poskytl rozhovor americké agentuře Associated Press. Podle Pavla musí NATO ukázat veřejnosti, že má prostředky na to, aby čelilo Rusku. Umožnit Rusku operovat na Ukrajině považuje český generál za chybu.

Generál Pavel burcuje NATO: Rusům se nesmí ustupovat. Teď můžeme ukázat, že jsme silní
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

Podle Pavla udělal NATO chybou, když nereagovalo na přítomnost ruských sil na Ukrajině. Nyní musí podle českého generála Severoatlantická aliance ujistit veřejnost, že má prostředky na to, aby čelila Rusku. Pavel rovněž varoval před sofistikovanou informační a psychologickou válku, kterou vedou Rusové doma i v zahraničí. „Možná trochu překvapivě, ale v každém případě úspěšně se jim podařilo sjednotit veřejné mínění v tom, že proti Rusku se spojil celý svět v čele se Spojenými státy a NATO.“, řekl generál Pavel.

Členské NATO by dle mínění českého generála měly věnovat více finančních prostředků na obranu a provádět více vojenských cvičení, aby mohly čelit případným vojenským akcím ze strany Ruska. „Stejně tak bychom ovšem měli být připraveni na pokračování hybridní války, kterou ruské síly společně se separatisty realizují na východní Ukrajině.“, míní Pavel a za důležité vedle toho považuje provést modernizaci sil NATO. „Jako voják musím být znepokojen posledními kroky Ruska v oblasti zahraniční politiky, protože nárůst jeho vojenských schopností a vůle využít ji v praxi je evidentní.“, dodal generál.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Budoucí předseda Vojenského výboru NATO rovněž srovnával vojenská cvičení Severoatlantické aliance a Ruska v roce 2013. „Co do počtu vojáků byly tyto dvě akce skutečně nesrovnatelné. Zatímco NATO provedlo cvičení v Pobaltí a Polsku za účasti 6000 vojáků, tak v západní části Ruska se ve stejnou dobu konalo cvičení, kterého se účastnilo nejméně 38 000 vojáků. Moskva o těchto cvičeních hovořila jako o přípravách na možný teroristický útok. To osobně považuji za výsměch.“, konstatuje Pavel s tím, že bychom na taková mohutná cvičení měli odpovědět ve stejném duchu. „Ujistíme tím veřejnost, že jsme schopno dát dohromady určitou sílu a zároveň vyšleme signál do Ruska, že v případě nutnosti jsme připraveni tuto sílu použít.“, prohlásil český generál.  


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

22:27 Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

Situace kolem prezidenta Miloše Zemana a postoje lidí z Hradu k ní budí vášně. I proto se na pražské…