Generál Pavel varuje: Když budeme islámskému světu něco vnucovat silou, skončíme ještě hůře

06.12.2015 21:17

Generál Petr Pavel v rozhovoru pro časopis Respekt uvedl, že vše, co se islámskému světu vnutí silou, bude zdrojem nových problémů a upozornil na to, že boj proti Islámskému státu nemůže být prezentován jako boj Západu proti celému islámu.

Generál Pavel varuje: Když budeme islámskému světu něco vnucovat silou, skončíme ještě hůře
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Podle Pavla je potřeba vidět, že Islámský stát je teroristická organizace, která se snaží prokázat některé státotvorné prvky a tím dosáhnout jistého uznání jako státní útvar. „Nejde jenom o teritorium nebo osoby, ale hodně o ideologii. Inspiruje mnoho lidí islámského vyznání po celém světě, především těch, kteří jsou nějak zbaveni jakékoli účasti na společenském dění," řekl v rozhovoru vedoucí vojenského výboru NATO s tím, že z tohoto důvodu se musejí přijímat opatření v mnoha rovinách.

„Jednou z nich je i působení na muslimské menšiny v našich zemích, abychom věděli, jak žijí, jaké mají problémy, a pokusili se je řešit dřív, než dojdou i za jejich účasti do stadia frustrace, která potom dělá z těchto lidí vhodné objekty propagandy a rekrutování ze strany Islámského státu," vysvětlil.

V boji proti IS nemůže být vyloučen ani Írán

Společná snaha podle něj nemůže zahrnovat jen vojenské řešení, protože boj proti Islámskému státu nemůže být v žádném případě prezentován jako boj Západu proti islámu či křesťanství proti islámu. „Musí být prezentován jako boj celého civilizovaného světa proti barbarství, které nemá ve 21. století místo," řekl a poznamenal, že by podle něj měl být veden především prostřednictvím muslimských států s podporou našich zemí. „Cokoli islámskému světu vnutíme silou, bude dříve či později zdrojem nových problémů," dodal.

„Bez toho, že budou přijata další opatření v politické a ekonomické rovině, není možné pokročit výrazně dál," uvedl generál Pavel v rozhovoru následně s tím, že džihádisté nic nevyrábějí a jen pokračují v těžbě ropy, v jejím pašování do zahraničí a zároveň do tohoto území intenzivně proudí posily, peníze, zbraně a další materiál. "Jestliže chceme Islámský stát zničit jako teroristickou skupinu, je nezbytné odstavit ho od těchto zdrojů. Především sousední státy, s naší podporou, musí to území hermeticky uzavřít. Zároveň by měla být poskytována humanitární pomoc i obyvatelstvu okupovaných území," popsal pro Respekt, jak si představuje spolupráci i s muslimským světem proti IS.

Operace na zemi proti IS je podle něj možné provádět i prostřednictvím místních sil. "Je to nejenom irácká armáda, Kurdové, ale také turecká a syrská armáda a další složky v rámci Sýrie, které mají zájem na poražení Islámského státu. Vyloučen nemůže být ani Írán, i když představa spolupráce se šíitskými milicemi může být pro řadu lidí a států téměř nepředstavitelná," řekl Respektu, čímž naznačil, že on sám by asi jednal i s prezidentem Asadem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…