Generál Pavel vyzval, aby se o Rusku mluvilo pravdivě. A navrhl, jak řešit migraci

20.12.2018 8:34

Bývalý předseda vojenského výboru NATO a bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Petr Pavel se na webu Kupredudominulosti.cz zaměřil na to, že je třeba nevykreslovat Rusko jen v černých barvách, ale pokud možno také ve faktech.

Generál Pavel vyzval, aby se o Rusku mluvilo pravdivě. A navrhl, jak řešit migraci
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Otázky Václava Moravce.
reklama

Úvodem se Pavel vyjádřil k tomu, zda Rusko sehrálo významnou roli v boji proti Islámskému státu. „Rusko navenek vždy zdůrazňovalo, že je potřeba porazit Islámský stát a já tomu i věřím, protože Islámský stát byl hrozbou i pro Rusko. Mnoho velitelů v Islámském státu se rekrutovalo z Čečenců. Na druhou stranu se Islámský stát právě jako určitý proxy hráč svým způsobem Rusku v některých fázích hodil, protože destabilizoval úsilí Spojených států,“ zmínil s tím, že neúspěch mého nepřítele je mým úspěchem.

Anketa

Měl by Tomáš Petříček i nadále být ministrem zahraničí?

3%
97%
hlasovalo: 20719 lidí

„Rusko mělo strategický zájem nejenom na stabilizaci situace v Sýrii, ale z hlediska dlouhodobějšího strategického geografického zájmu se také chtělo vrátit na Blízký východ, což se mu podařilo. Má námořní a leteckou základnu, vytvořilo si tam předpolí a díky svému působení v Sýrii se stalo hráčem, se kterým je třeba komunikovat jakékoli řešení na Blízkém východě. Takže v tomto smyslu pro Rusko do určité míry bylo pohodlné nechat Spojené státy, a koalici jimi vedenou, tak trochu krvácet na problému s Islámským státem a vstoupit do hry až v okamžiku, který se hodil jim,“ zmínil v této souvislosti ještě Pavel. 

Původní text ZDE

Následně se rozhovořil také o tom, že zcela jednoznačně jsme v informační válce. „Rusko moc dobře ví, že ekonomicky se Západem konfrontačně neuspěje, ale kde může uspět, je právě v oblasti informací a propagandy, kde mu právě technologie a sociální sítě umožňují velice široké pole působnosti a je to nakonec mnohem efektivnější a levnější než působení vojenské,“ zmínil Pavel.

„Ruské působení, ruská propaganda, jejich účast v ovlivňování voleb v řadě zemí nejsou jenom prokázaným faktem, o kterém se stále hovoří jako o neprokázané hypotéze, ale je to realita, se kterou prostě musíme žít,“ dodal Pavel. 

Fotogalerie: - Proti NATO

Na Václavském náměstí se uskutečnil 11. 7. protest...
Na Václavském náměstí se uskutečnil 11. 7. protest...
Na Václavském náměstí se uskutečnil 11. 7. protest...
Na Václavském náměstí se uskutečnil 11. 7. protest...
Na Václavském náměstí se uskutečnil 11. 7. protest...
Na Václavském náměstí se uskutečnil 11. 7. protest...

„Měli bychom se víc zaměřovat na to nevykreslit Rusko jenom v černých barvách, ale pokud možno ve faktech, které řeknou: ‚Ano, ale jo.‘ Protože i v době postfaktické je mnoho věcí, které si lidé mohou ověřit, a tím, že budeme selektivně vybírat pouze negativní fakta, tak samozřejmě učiníme naši argumentaci nevěrohodnou. Ať se nám to totiž líbí, nebo ne, lidi se dostanou i k pozitivní části argumentů o Rusku a samozřejmě existuje mnoho pozitivních, stejně jako těch negativních,“ zmínil dále Pavel. 

Závěrem se pak Pavel vyjádřil k migraci v Evropě, kdy podle něj v této oblasti bude čelit i nadále tlakům. „I když se nám podaří přijmout regulační opatření, i kdyby se nám podařilo zlepšit stabilitu v zemích na severu Afriky a na Blízkém východě, tak pokud nenastane nějaký radikální obrat v klimatických změnách, tak migrace bude růst i z čistě klimatických důvodů. Pro Evropu bude hodně důležité, jak se jí podaří zvládnout nejenom přístup k migraci, ale i vztahy s okolními zeměmi, přes které hlavní migrační vlny půjdou. To je jeden zdroj větších možných problémů,“ poznamenal Pavel. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…