Generál Šedivý v ČT: Svržení Kaddáfího byla chyba

07.01.2015 22:22

O tom, zda v ČR hrozí útoky islamistů, jaký je vliv NATO na Evropu a okolí, jaká je úroveň ukrajinské armády, zda bylo správné svržení libyjského diktátora Muammara Kaddáfího či zda je současná profesionální armáda levnější než bývalá armáda tvořená z velké části vojáky základní služby, se diskutovalo ve středečním pořadu Hyde park na stanici ČT24. Jeho hostem byl generál Jiří Šedivý.

Generál Šedivý v ČT: Svržení Kaddáfího byla chyba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý
reklama

V úvodu pořadu se ale nemohlo nehovořit o teroristickém útoku na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Podle Šedivého budou podobné útoky následovat, dokonce budou ještě brutálnější a také častější. Česko je nyní trochu stranou zájmu muslimských radikálů, protože u nás není z historických důvodů silná muslimská komunita, jako je tomu v západní Evropě. Ale dříve nebo později i u nás hrozba útoků nastane.

Okamurovi se to může vymstít

V této souvislosti byl zmíněn i šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura, který se v poslední době prezentuje jako velký odpůrce islámských radikálů. Podle Šedivého neměl kontroverzní text, který sdílel na svém facebookovém profilu, zveřejňovat. Nyní je to prý Okamurův osobní problém. „Může se mu to v budoucnu vymstít,“ podotkl.

Řeč přišla i na Severoatlantickou alianci. Ta podle generála hraje a bude hrát roli stabilizačního faktoru. „Obecně je třeba říct, že vliv Aliance v Evropě a jejím okolí je velmi pozitivní,“ uvedl Šedivý s tím, že by měla být mnohem semknutější. Na mysli měl debaty některých členských států o vojenských rozpočtech. Poukázal na to, že USA postupně odchází z Evropy a přitom dávají najevo, že nebudou za své spojence platit náklady na jejich bezpečnost. Přiznal, že i ČR patří mezi státy, které se v NATO takzvaně „vezou“, tedy že naše výdaje na obranu nejsou adekvátní. Podle něj by se výdaje ČR na obranu měly zvýšit alespoň do úrovně 1,6 % HDP.

Přeceňujeme Putinovy schopnosti

Krátce se zmínil i o současném konfliktu na východní Ukrajině. Vztah k Rusku by měl být vyváženější, protože v některých směrech prý přeceňujeme schopnosti ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten prý nemá možnost zavelet, aby se na východní Ukrajině přestalo bojovat.

Fotogalerie: - Je suis Charlie

Spontánní projev uctění památky obětí teroristické...
Budova Velvyslanectví Francouzské republiky v Praz...
Naproti francouzskému velvyslanectví je známá Lenn...
Spontánní projev uctění památky obětí teroristické...
Spontánní projev uctění památky obětí teroristické...
Spontánní projev uctění památky obětí teroristické...

Přiznal také, že měl informace o tom, že ukrajinská armáda není úplně v dobrém stavu. Přesto jej překvapil její žalostný stav. A to nejen po technické stránce, ale i morálka tamních vojáků. Ohledně toho, že v bojích se na straně Kyjeva angažuje i Národní garda a další soukromé armády upozornil, že na Ukrajině by si v tomto ohledu měli udělat pořádek, „nebo jim to přeroste přes hlavu“.

Akce v Libyi byla ukvapená

Na dotaz diváka se poněkud překvapivě vyjádřil k tomu, že některé státy NATO se angažovaly při svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Tato vojenská akce byla podle Šedivého ukvapená. „Ať byl, jaký byl, měli jsme zvážit, jaké to bude mít dopady,“ uvedl s tím, že v té době už bylo zřejmé, že arabské jaro nebude takovou demokratizací severní Afriky, kterou jsme si představovali. „Kaddáfí byl ochoten vyjednávat, tam jsme udělali chybu,“ poznamenal.

Prozradil také, že současná profesionální armáda čítající 19 tisíc profesionálních vojáků vyjde stát dráž než bývalá armáda, která měla 220 tisíc vojáků a kterou tvořili z velké části vojáci základní služby.

Přesto prý ale není návrat k povinné vojenské službě vhodný, stávající armáda je prý efektivní a ve srovnání s armádou současného Rakouska, kde je stále povinná základní vojenská služba, i na lepší úrovni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…