Genetik Pačes se obává nové varianty. Může snížit účinnost vakcín

26.11.2021 21:39

Podle molekulárního genetika z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Jana Pačese epidemickou situaci v Česku může brzy zhoršit nová varianta koronaviru, jež se šíří v Jihoafrické republice. V rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že kvůli ní může dojít ke snížení účinnosti vakcín.

Genetik Pačes se obává nové varianty. Může snížit účinnost vakcín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Varianta nazvaná B.1159 vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější. Byla zachycena i v Botswaně, Hongkongu a Izraeli. Laboratoře v Česku ani v Evropě zatím novou variantu nezaznamenaly.

Známo je zatím 66 případů, většina z nich právě v Jihoafrické republice. „Je to úplná novinka, ty případy evidujeme zatím asi pět dní, a zatím na to nebyla vypracována žádná studie. Je to zatím jen upozornění pro odborníky, kteří to sledují, aby se na to zaměřili. Až statistiky ukážou, zda se ta varianta šíří opravdu větší rychlostí než delta, nebo jestli je to jen náhoda. “ říká genetik.

Původní zdroj ZDE

O tom, zda tato varianta vymizí, rozhodnou prý lidé a to, jak jí nechají šířit. Odmítl teze, že by očkování podporovalo vznik nových mutací: „Očkovaní lidé většinou mají v sobě mnohem menší množství viru a kratší dobu, takže čas na mutace je v nich mnohem kratší,“ míní Pačes.

Zmíněná nová varianta je prý hodně odlišná v tom smyslu, jak na ni budou fungovat vakcíny, které teď máme. „Ostatní varianty zatím měly celou řadu mutací společnou, a tady najednou se nám objevila taková, která má jinou sadu těch mutací. Víme, že jsou mutace, které způsobí, že ty protilátky, které máme proti původní variantě, nebudou možná fungovat tak dobře.

Ale naše imunita je poměrně bohatá, máme celou řadu protilátek proti jiným místům, a ty budou pravděpodobně fungovat dále. Ale můžeme očekávat, že k nějakému snížení efektivity vakcín může dojít,“ připustil genetik Pačes.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…