Geograf Romancov zúčtoval s Ruskem: Nesmí se divit Turecku, když samo operuje na Ukrajině

24.11.2015 18:58

Geograf Michael Romancov usedl do křesla hosta úterního Interview ČT24. Hovořil především o dnešním sestřelu ruského bombardéru Tureckem – členskou zemí NATO. Nijak slavně na tom dnes prý není ani Turecko ani Rusko. Druhý jmenovaný hráč se ale nesmí divit ostré reakci Turecka, když si Moskva sama nebere servítky na Ukrajině.

Geograf Romancov zúčtoval s Ruskem: Nesmí se divit Turecku, když samo operuje na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov
reklama

„Spousta odborníků varovala. že po zahájení ruských operací nad Sýrií tento prostor bude přeplněn. Takže se něco takového čekat dalo," upozornil host s tím, že Turecko v minulosti varovalo Moskvu, aby neposílala své stroje nad jeho území. Nestalo se to poprvé. V inkriminované oblasti je tolik sledovací techniky, že se zřejmě rychle podaří rozklíčovat, jak k incidentu došlo.

Komu bude Rusko prodávat plyn?

Ruský prezident Vladimir Putin nepopřel, že to letadlo letělo v tureckém území, ale zdůrazňoval, že neohrožovalo turecké obyvatelstvo. Háček je v tom, že Turecko hovoří o přítomnosti svých spřátelených jednotek na syrském území. A proč by to nemohli tvrdit, když Rusové používají tutéž taktiku na Ukrajině. Problém je především v neexistenci komunikačních linek mezi Moskvou a Ankarou.

Incident by mohl poznamenat obchodní snahy Ruska, protože to dodává plyn i do Turecka, a v nemalém množství. A když se teď odklání od EU kvůli Ukrajině a potýká se s tureckým incidentem, komu bude dodávat plyn? Otázkou také je, jak efektivní jsou ruské útoky v Sýrii. Moskva sice hlásí den co den vojenské úspěchy, ale opravdu je síť jakýchsi center Islámského státu tak hustá? Ačkoli se Romancov nebyl v krizovém regionu osobně podívat, pochybuje o tom.

„Já si umím představit dílčí spolupráci Západu a Ruska, Islámský stát je náš společný nepřítel. Ale to neznamená, že bychom měli zapomínat na to, co se dělo na Ukrajině. Rusko zaútočilo na jednoho člena evropské komunity," konstatoval host.

Nijak slavně na tom ale není ani Turecko. Donedávna se vyhýbalo konfliktům se všemi svými sousedy, ale teď už se mu to zjevně nedaří. V podstatě naplno se znovu rozhořel i spor s Kurdy. Turecko je navíc kritizováno za to, že obchoduje s islamisty, stojí o jejich ropu.

Šance pro nového amerického prezidenta

Nesmíme zapomínat ani na Spojené státy. Prezident Barack Obama se tolik let snažil vystupovat v roli mírotvůrce, až se mu to možná vymklo z rukou. „Možná to bude šance pro nového prezidenta či prezidentku, který začne od nuly, definuje americké hodnoty a bude ochoten hájit je třeba i silou," poznamenal Romancov a dodal, že nový prezident USA by si měl dát pozor na to, aby se nechoval podobně jako Obamův předchůdce George W. Bush.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

5:30 Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

Česká televize je po volbě nových radních doslova vzhůru nohama. Zavedené pořádky totiž mohou velmi …