Geopolitický analytik z Ruska: Praha může být v karanténě řadu týdnů, obklíčená vojáky. To však znamená pouhý začátek…

26.02.2020 16:46

ParlamentníListy.cz přinášejí názor geopolitického analytika Marka Kyncla, který žije a působí v Rusku. Kyncl pro čtenáře našeho serveru zhodnotil a okomentoval aktuální situaci týkající se koronaviru.

Geopolitický analytik z Ruska: Praha může být v karanténě řadu týdnů, obklíčená vojáky. To však znamená pouhý začátek…
Foto: repro Youtube
Popisek: Koronavirus narušil i festival v Benátkách
reklama
„Ačkoliv se epidemie posledních let těší mimořádné pozornosti, jejich následky jsou v porovnání s tím, čím prošlo lidstvo v posledních stoletích, naprosto směšné. Připomeňme si například epidemii španělské chřipky,“ říká Marek Kyncl. Ta si na začátku 20. století vyžádala miliony mrtvých.
 
„Fakta ohledně nového koronaviru mluví jasně. Virus způsobuje onemocnění, které je méně nakažlivé než průměrná chřipka a na jeho následky dosud zemřelo zhruba 2 450 osob. I když připustíme, že počet nakažených, a tedy i těch, kteří nemoci podlehnou, se bude zvyšovat, vidíme, že rizika spojená s koronavirem nejsou adekvátní opatření a hysterii, která jej provází,“ uvádí Kyncl.
 

Anketa

Souhlasíte s přejmenováním náměstí u ambasády Ruské federace na náměstí Borise Němcova?

3%
97%
hlasovalo: 24426 lidí
 
Ten si také myslí, že epidemie viru vyvolala nevídanou hysterii globálních rozměrů, která má mnohem ničivější potenciál.
 
„Vše začalo koncem roku 2019 v Číně ve městě Wu-chan. V lednu 2020 bylo toto město zcela odříznuto od okolí armádou. Do světa se rozletěly záběry lidí s respirátory, umírajících přímo na ulicích a okolní svět mohl v přímém přenosu sledovat, jak se ve městě staví v průběhu deseti dnů ohromná nemocnice. Proč Čína zareagovala na nemoc natolik senzitivně, není zcela jasné,“ připouští Kyncl.
 
„Na duben tohoto roku je v Číně naplánována masivní výměna kádrů a hysterie okolo epidemie mohla být pokusem o jakýsi převrat. Zavřené továrny by znamenaly ztrátu obživy pro miliony lidí, a tím i podhoubí pro případnou revoluci. Ekonomické následky by mohly být drtivé. Čínská vláda však situaci, zdá se, zvládla, protože postupně uvolňuje karanténní režim, opatrně naznačuje blížící se konec epidemie, a dokonce se v Číně již testuje vakcína, což jinými slovy znamená, že Čína by mohla na epidemii nakonec i vydělat. Lze očekávat přinejmenším informační válku, která bude ústup epidemie v Číně všemi možnými způsoby zpochybňovat. Stejná informační válka se povede okolo účinnosti, respektive vedlejších účinků vakcíny vyvinuté Číňany,“ myslí si geopolitický expert Kyncl.
 

Anketa

Pro koho byste hlasovali, kdybyste byli Američané?

hlasovalo: 7539 lidí
 
A Evropa?
 
„V Evropské unii se prvním, kdo vypustil džina obecného strachu a paniky z láhve, stala Itálie. Rušena jsou fotbalová utkání, divadelní představení, dokonce i benátský karneval. Jedenáct měst v Lombardii je zcela uzavřeno. Omezena jsou některá železniční spojení. I Česká republika se začíná pomalu připravovat na příchod koronaviru.“
 
Kyncl také připomněl, že zásadní informace, že v Číně počet uzdravených převýšil počet nových onemocnění, zcela zapadla.
 
„Hra s koronavirem nemůže trvat donekonečna. Hlavním problémem viru je destrukční potenciál onemocnění nikoliv na tělesné zdraví, ale na hospodářství a duševní zdraví společnosti. Prozatím jsme pouze svědky dramatického poklesu cestovního ruchu. Pokud se Praha dostane na několik týdnů do karanténního stavu, bude obklíčena vojáky, lidé nebudou moci chodit do práce a děti do škol, otázka nebude znít, nakolik je nebezpečný koronavirus, ale co budeme jíst a z čeho budeme platit účty. Pokud by hysterie s koronavirem pokračovala ještě několik týdnů poté, problémy se přelijí do průmyslových odvětví, finančního sektoru a ohrozí makroekonomickou stabilitu celých států,“ dodává na závěr.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

21:35 Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

Jak to bylo v Černobylu a jaké to má důsledky až dodneška? To pro ParlamentníListy.cz aktuálně připr…