Geopolitik Romancov: Dá se čekat, že Putin po konvoji s humanitární pomocí vyšle na Ukrajinu i „lehce ozbrojené mírotvorce"

13.08.2014 10:54

Avizovaná pomoc trpícímu sousedovi je pouze dalším pokusem Vladimira Putina, kterak destabilizovat Ukrajinu. Konvoj s humanitární pomocí má zřejmě Rusku připravit půdu pro vyslání ozbrojených složek bezpečnostních sil, myslí si geopolitik Univerzity Karlovy Michael Romancov.

Geopolitik Romancov: Dá se čekat, že Putin po konvoji s humanitární pomocí vyšle na Ukrajinu i „lehce ozbrojené mírotvorce"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov
reklama

„Rusko se tak ocitá v pozici pyromana, který zapálil oheň jen proto, aby následně mohl hasit,“ soudí o vyslaném konvoji s humanitární pomocí geopolitik Romancov. Podle něj by totiž k humanitární katastrofě na východě Ukrajiny vůbec nemuselo dojít, nebo by nedosáhla takových rozměrů, nebýt aktivního ruského vměšování.

Obavám se nelze divit, na vojáky stejně jednou dojde

Nelze se proto divit, že mnozí považují ruskou aktivitu za jeden z mnoha pokusů ruského prezidenta Vladimira Putina, jak destabilizovat Ukrajinu. „Po zkušenosti s Krymem si totiž, bohužel, je možné představit, že `geniální šachista` Putin, který na poloostrov vyslal neoznačené `zdvořilé lidi se samopaly`, tentokrát použije Červený kříž,“ myslí si Romancov a následně předpovídá, jak by k tomu mohlo dojít.

„Jednou rozmístění humanitární pracovníci se vzhledem k nestabilní situaci dříve či později dostanou do fyzických konfliktů. Červený kříž odmítá jakoukoli ozbrojenou eskortu, ale Moskva má povinnost chránit své občany, a nakonec tedy pošle, třeba jen lehce ozbrojené, `mírotvorce`,“ uvádí odborník na geopolitiku.

Putin chce vidět Ukrajinu trpět

K poslání ozbrojených sil na Ukrajinu dojde prý poté, co se do humanitární mise zapojí i Evropská unie, Spojené státy americké a další aktéři. „Rusko v tu dobu bude spolupracovat se Západem, byť jen v humanitárním módu, což všem přinese úlevu… Všem, až na Ukrajinu, a to je přesně to, co Putin chce,“ uzavírá Romancov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…