George Friedman roztrhal útoky na Trumpa: CIA se nedá věřit. A USA také ovlivňují volby v okolí Ruska

11. 1. 2017 13:27

Uznávaný globální analytik George Friedman hodnotí zprávu CIA, podle které Rusové skutečně ovlivnili prezidentské volby v USA. Friedman paradoxně tvrdí, že Rusko zveřejnění zprávy vítá, protože její tvůrci tímto krokem fakticky destabilizují americkou politickou scénu.

George Friedman roztrhal útoky na Trumpa: CIA se nedá věřit. A USA také ovlivňují volby v okolí Ruska
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: CIA, ilustrace

Podle Friedmana může být zpráva CIA, ve které se hovoří o ovlivňování amerických prezidentských voleb Ruskem, zneužita odpůrci Trumpa. „Budou tvrzení autorů zprávy zneužívat pro delegitimizaci jeho úřadu. Už takto přitom hovoří o tom, že by neměl být prezidentem, protože získal v hlasování menší podporu než Clintonová,“ píše Friedman s tím, že zpráva CIA může potenciálně v blízké budoucnosti také vyvolat ústavní krizi.

„Zpráva může oslabit Trumpovu pozici, protože ji nechtěl zveřejnit. Tento fakt by mohli použít ve svůj prospěch jeho odpůrci a jednou sloužit jako základ pro případný impeachment. Lidé se budou ptát, proč byla této zprávě dávána taková důležitost. Trumpovi příznivci budou tvrdit, že její zveřejnění mělo politický motiv. Role CIA bude i nadále zpochybňována, jak tak ostatně činil Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn již v minulosti atd.“

„Bez ohledu na záměr CIA či prezidenta Obamy zpráva může politickou situaci ve Spojených státech značně destabilizovat. A to ostatně také hraje do karet Rusku,“ konstatuje Friedman s tím, že je extrémně nepravděpodobné, že by chtěli Rusové dopomoci Trumpovi k vítězství ve volbách. „Zveřejněné e-maily nebyly natolik důležité a jejich obsah byl již dávno známý,“ poukazuje Friedman na zjevnou skutečnost, kterou mainstreamová média i Obama opomíjejí.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Friedman ve své analýze dále tvrdí, že samotní Rusové mohou být s obsahem zveřejněné zprávy fakticky spokojeni. „Sami dlouhodobě obviňují Spojené státy, že prostřednictvím financování nevládních organizací ovlivňují volby v bývalých sovětských republikách. Pokud to samé udělali Rusové v případě prezidentských voleb v USA, chtějí, aby se vědělo, že dokážou účinně kontrovat přímo v týlu nepřítele,“ vysvětluje Friedman.

„Jestliže skutečně do amerických prezidentských voleb Rusové zasáhli, nebylo jejich cílem dopomoci k vítězství konkrétnímu kandidátovi. Konečný úspěch Donalda Trumpa pro ně byl jen příjemným bonusem v jejich úsilí zbavit se nenáviděné Clintonové,“ uvádí Friedman a dodává, že CIA tak dokončila to, co Rusové začali. „Připravila půdu pro dlouhodobou konfrontaci mezi jednotlivými politickými frakcemi,“ píše Friedman, podle kterého je největším problémem zveřejněné zprávy to, že obsahuje pouhá tvrzení.

Na pravdivost tvrzení CIA se podle Friedmana přitom nedá vůbec spoléhat. „Zpravodajci se mýlili v případě údajných zbraní hromadného ničení v Iráku. Nedokázali předpovědět sunnitské povstání v Iráku ani útok Islámského státu na Mosul. Stejně tak nebyli schopni odhalit plány Husajna na invazi do Kuvajtu ani teroristů před 11. zářím 2001. I z těchto důvodů je zveřejnění zprávy CIA značně problematické. Především nebylo řečeno, jestli byl do všeho Trump zapojen či jestli Obama nenařídil CIA vyšetřování z politických důvodů. Získat tyto informace je stejně důležité jako zjistit, jak k úniku e-mailů došlo.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

9:24 To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

Český zpěvák a skladatel Janek Ledecký, hudebník a otec dvojnásobné olympijské vítězky Ester Ledecké…