Globalizace to má nahnuté. Sociolog rozebral, jak Trump a brexit změní svět

07.01.2017 8:11 | Zprávy

Nad tím, že výhra Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a odchod Britů z EU mohou zásadně změnit dynamiku globalizace v celém světě, se v dnešní Mladé frontě Dnes zamýšlí ekonom a politolog Marek Loužek.

Globalizace to má nahnuté. Sociolog rozebral, jak Trump a brexit změní svět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Poukazuje na to, že profesor mezinárodní politické ekonomie na Harvardově univerzitě Dani Rodrik v knize Paradox globalizace upozorňuje na rozpor globalizace, který nazývá „politické trilema světové ekonomiky“. Argumentuje, že nemůžeme mít současně hlubokou ekonomickou integraci, pro niž používá termín hyperglobalizace, národní suverenitu (národní stát) a demokracii. Můžeme mít pouze dvě z těchto tří věcí, nikoli všechny tři současně.

Pokud chceme skutečnou mezinárodní hospodářskou integraci, musíme se vzdát buď národního státu, nebo demokratické politiky, která se v jeho rámci odehrává. Pokud chceme udržet liberální demokracii, musíme si vybrat mezi mezinárodní ekonomickou integrací a národním státem. A pokud chceme udržet národní stát, musíme obětovat buď demokracii, nebo mezinárodní ekonomickou integraci, píše Loužek.

Dochází k tomu, že jedinou zbývající možností je obětovat hyperglobalizaci. Achillovu patu globální správy představuje nedostatek jasných vztahů odpovědnosti. V národním státě jsou základním zdrojem politických mandátů voliči a volby jsou základním nástrojem pro povolání k odpovědnosti. Pokud jako politik nereagujete na očekávání a tužby svých voličů, hlasováním vás vyřadí. Globální odpovědnost tohoto druhu vůči voličům prakticky neexistuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Filip Turek byl položen dotaz

kandidatura

Europoslancem jste se stal teprve nedávno a už kandidujete jinam? Nemyslíte, že když vám lidi dali důvěru, že byste se měl nejdříve předvést a ne pendlovat sem - tam? O co vám vlastně jde?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.