Grebeníček nakonec pro Palachův významný den hlasoval

09.02.2013 13:20

Poslanecká sněmovna v pátek v prvním čtení schválila zákon, kterým se rozšíří seznam významných českých dnů. Po bouřlivé debatě se většina zákonodárců shodla na novele, která připomíná 16. leden jako Den památky Jana Palacha. Přes kritiku pro zákon hlasoval i komunista Miroslav Grebeníček.

Grebeníček nakonec pro Palachův významný den hlasoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před čtyřiačtyřiceti lety, 16. ledna 1969, se v centru Prahy upálil student Jan Palach
reklama

Při samotném hlasování nicméně zákon podpořilo 139 ze 152 přítomných poslanců, a to včetně Miroslava Grabeníčka. Proti byla pouze Marta Semelová z KSČM. Dalších dvanáct přítomných zákonodárců se hlasování zdrželo: Kromě něj se hlasování zdrželi také Jaroslav Foldyna, Michal Hašek (oba ČSSD), David Šeich (ODS), Jan Klán, Marie Rusová, Kateřina Konečná, Květa Matušovská, Marie Nedvědová (všichni KSČM), Michal Babák, Vít Bárta (oba VV) a nezařazený Radim Fiala.

Překvapivé bylo, že se zdržel i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, přitom návrh pocházel právě z jeho strany. Schwarzenberg nejprve tvrdil, že pro návrh hlasoval, později si ale uvědomil, že zrovna v té chvíli musel sněmovnu opustit. „Už vím, jak to bylo: těsně před hlasováním jsem byl nucen odejít z jednacího sálu. Musel jsem totiž vyřešit neodkladnou věc s kolegy z ministerstva zahraničí,“ uvedl předseda TOP 09.

Novelu nyní projedná sněmovní kulturní výbor. Podle informací ČTK mu na to dali poslanci třicet namísto obvyklých šedesáti dnů. Nyní je v kalendáři devět významných dnů, které ale oproti státním svátkům nejsou dnem pracovního volna. Smysl významných dnů je především symbolický.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

18:46 Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

Komentátor Viliam Buchert píše na serveru Reflex.cz, že moderátor České televize Jakub Železný píchl…