Grebeníček popíchl Zemana kvůli oslavám konce války. Kdysi prý mluvil jinak než dnes...

12.05.2015 21:24

Někdejší předseda komunistů Miroslav Grebeníček se ještě jednou rozepsal o konci války. Znovu připomněl, že většinu Československa osvobodili Sověti, což platí i o Praze, ačkoli se dnes hovoří o nacistických Vlasovcích, kteří se snad chtěli vykoupit, bez Sovětů by ale německých vojskům neodolali. Připomněl také, že to byl Miloš Zeman, kdo navrhoval přesunutí oslav z 9. na 8. května v porevolučním Československu. Nakonec vyslovil přání, aby další světová válka už nenastala.

Grebeníček popíchl Zemana kvůli oslavám konce války. Kdysi prý mluvil jinak než dnes...
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Na Západě se konec války slaví 8. května, v Rusku 9. května, ani jeden z těchto dnů však nebyl posledním dnem bojů ve válce. Bojovalo se dál i na českém území, kde výstřely zněly 10. i 11. května, nemluvě o tom, že Japonsko kapitulovalo až druhého září. Vítězství se u nás dlouho slavilo 9. května a Grebeníček ve svém textu poznamenává, že právě dnešní prezident Miloš Zeman navrhoval, abychom se v Československu po listopadu 1989 přidali k oslavám 8. května.

„Současný prezident České republiky Miloš Zeman však 8. května 1990 prosadil ve Federálním shromáždění ČSSR změnu: ‚…nahradit datum 9. května datem 8. května.‘ Prý se tím, alespoň podle M. Zemana, ‚začleníme do data obdobně slaveného civilizovanými evropskými státy,‘ což je prý ‚malý, ale přece jen krok k našemu návratu do Evropy‘. Pokud mám mluvit za sebe, tak jsem byl vždy ideově nezávislý na svérázných sloganech o návratech do Evropy, protože odporovaly středoevropským zkušenostem, vědeckému pojetí smyslu českých dějin a samému chápání historie, jež se nikdy nikam nevrací. My jsme se do Evropy nemuseli vracet, nikdy jsme ji totiž neopustili,“ konstatoval Grebeníček.

Autor má za to, že si musíme především pamatovat, kdo ve válce bojoval, že to byli Sověti, západní spojenci, ale i lidé z Československa, Polska nebo Rumunska. Právem se tedy i my řadíme mezi vítěze a Němci si správně připomínají hrůzy, které napáchali jejich předci. Při všem tom vzpomínání bychom prý ale měli myslet především na to, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo.

Celý text najdete zde

„Jsou tací, kteří si až příliš často kladou otázku: ‚Jak dlouho ještě je možné oslavovat vítězství Spojenců ve druhé světové válce?‘ Poněkud cynická odpověď má prý následující podobu: ‚Dokud nezačne ta třetí světová.‘ Ovšem vědomí, že v sázce byla před sedmdesáti lety naše svoboda, naše nezávislost i samotná existence našeho národa, mne vede k mnohem racionálnější odpovědi: Aby ta třetí světová válka nikdy nezačala. A to především proto, abychom nemuseli odvracet nebezpečí, jimiž by byla ohrožována sama existence lidského rodu. A také proto, aby se každé jaro znovu a znovu probouzel život, kvetly šeříky a usmívali se naše děti a vnuci,“ uzavírá.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

7:37 Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

TÝDEN V MÉDIÍCH Z patnácti uchazečů vybraných Volebním výborem zvolí Sněmovna pět nových členů Rady …