Grebeníček psal o levičáku Janu Palachovi a německých platech

03.12.2013 12:41

Jak je možné, že německé minimální mzdy jsou vyšší než ty české? A jak se Miroslav Grebeníček dívá na osobu Jana Palacha, změnil se nějak jeho názor od nedávného proslovu v Poslanecké sněmovně? Na to se poslance KSČM ptali čtenáři ParlamentníchListů.cz a on jim odpověděl.

Grebeníček psal o levičáku Janu Palachovi a německých platech
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Jeden ze čtenářů vyjádřil Miroslavu Grebeníčkovi podporu v jeho názoru na Jana Palacha. Poslanec totiž v únoru prohlásil, že Jan Palach se nezapálil na protest proti komunistické straně, ale jeho sympatie patřily reformním komunistům. Za svým názorem si dále stojí.

"O tom, že Jan Palach podporoval reformní komunisty v demokratizačním úsilí a orientoval se na hodnoty sociální spravedlnosti, mezilidské solidarity a lidské rovnosti, není sporu. Mohou to přehlížet nebo zastírat jen lidé nedostatečně obeznámení s historickými fakty nebo ideologové, kteří sledují jiné cíle než respekt k faktům a poctivé poznávání dějin," píše na webu ParlamentníchListů.cz Grebeníček.

Celé odpovědi na profilu M. Grebeníčka:

"V té souvislosti jsem také citoval výrok o Palachovi, kterým se k němu přihlásil Matěj Stropnický," dodává. Na mysli má letošní březen, kdy citoval místostarostu Prahy 3 Matěje Stropnického se slovy: "Nechte si Mašíny, Palach je náš."

Další čtenář se pak poslance ptá na to, jak je možné, že německá minimální mzda má být 8,3 eura na hodinu, tedy v přepočtu 213 korun. "Je možné že německý dělník pracuje asi 2x rychleji než český? Například německá prodavačka nebo dělník v automobilce, řidič kamionu, zedník a spousty dalších profesí?" ptá se čtenář ParlamentníchListů.cz.

Grebeníčkova odpověď je jasná. "Pokud v Německu za srovnatelné výkony při srovnatelných nákladech dostává zaměstnanec více a může si koupit více zboží a služeb, souvisí to se systémovým založením kapitalistické tržní ekonomiky, s účinky globalizace, problémem nerovnoprávné směny, s důsledky ekonomické politiky velmocí a sil finančního kapitálu, s nastavením pracovního práva a další legislativy, ale také specificky s tím, v jakém rozsahu je český stát a zaměstnanec připravován o příjmy mizernou ekonomickou politikou dosavadních vlád, nízkou ochranou oprávněných zájmů a práv zaměstnanců, nenasytností mnoha zaměstnavatelů, stamiliardovými daňovými úniky, tunely, přeléváním zisků do zahraničí, do daňových rájů, korupcí a předražováním veřejných zakázek. A mohl bych pokračovat," vysvětluje bývalý předseda KSČM.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opozice ohlásila pokus o sestřelení  vlády, Babiš nakráčel k pultíku: Já se musím smát. Žádný problém není, Piráti lhali

16:40 Opozice ohlásila pokus o sestřelení vlády, Babiš nakráčel k pultíku: Já se musím smát. Žádný problém není, Piráti lhali

Tiskovou konferenci před jednáním Sněmovny uspořádalo i hnutí ANO. Předseda poslaneckého klubu Jaros…