Grilování Murína spuštěno. Už se mluví o tom, kdo ho vystřídá. Třeba bývalý detektiv od Šlachty...

21.03.2018 18:19 | Zprávy

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín má před sebou týdny a měsíce hořkého nevědomí. Poté, co s ním premiér Andrej Babiš zahájil kázeňské řízení, když Murín odmítl na dvě jeho výzvy sám rezignovat, čeká šéfa inspektorů martyrium úředního přezkoumávání. Pokud z něj vyjde jako poražený, může mu pomoci jedině správní soud. Dva policejní prezidenty nebo šéfy vězeňské služby jsme tu už měli.

Grilování Murína spuštěno. Už se mluví o tom, kdo ho vystřídá. Třeba bývalý detektiv od Šlachty...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd se zúčastnil kontrolního dne rekonstruovaného Národního muzea

Tlak na šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) sílí každým dnem. Michal Murín už podřízeným rozeslal otevřený dopis, ve kterém mezi řádky předjímá své odvolání. Premiér v demisi Andrej Babiš s Murínem zahájil kázeňské řízení, když mu pokus o jeho sesazení na základě předchozího kázeňského návrhu z dílny olomouckých státních zástupců nevyšel. Kárné řízení odmítl s Murínem zahájit Babišův předchůdce – premiér Bohuslav Sobotka, protože nepovažoval podklady žalobců za relevantní. Připomeňme, že Murínovy problémy začaly poté, co se dozvěděl o tajném vyšetřování náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho kvůli reorganizaci dvou elitních policejních útvarů. To bylo, přestože byl Laube odposloucháván, odloženo.

Tentokrát vychází Babišem už iniciované kárné řízení s Murínem z dopisu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. V dopise, který zaslal na úřad vlády a bezpečnostnímu výboru Sněmovny jako podklad k odvolávání ředitele Michala Murína, hodnotí činnost GIBS. Nejvyšší žalobce je ale překvapivě nekonkrétní a nepodložil jej žádnými čísly, která by prokazovala Murínovo selhání.

Kázeňské řízení je nyní v gesci Babišova podřízeného úředníka z Úřadu vlády. Když by on o kázeňském potrestání rozhodl, Andrej Babiš by Murína mohl podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních složek odvolat z funkce. To dosud nemůže, protože k tomu nemá žádné právní nástroje. Murín musí být například kázeňsky proviněn nebo musí být podezřelý ze spáchání trestného činu, respektive obviněn. Předpokládá se, že s ohledem na mimořádný tlak posledních dní bude Murín shledán vinným z kázeňského prohřešku.

V případě, že Babišův podřízený o Murínově kázeňském prohřešku takto rozhodne, může jej premiér v demisi sesadit z funkce. Murín má ale možnost opravného prostředku – odvolání. Ovšem k tomu, kdo jeho problémy odstartoval. Zastání může totiž hledat pouze u ministerského předsedy, který má právo v rozkladovém řízení verdikt o kázeňském provinění zrušit. Ani tato alternativa se ovšem s ohledem na Babišovo „zakleknutí“ na Murína neočekává.

Dvojvládí, ale účel dosažen

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Rusové pravděpodobně obsadili jedno z důležitých ložisek lithia, o …