Gruzie: Prezidentské veto zákona „o zahraničních agentech“ padlo

28.05.2024 19:05 | Monitoring

Gruzínský parlament v úterý přehlasoval prezidentské veto zákona, který říká, že skupiny přijímající finanční prostředky ze zahraničí se musí registrovat jako zahraniční agenti. Podle některých názorů je legislativa autoritářská a inspirovaná Ruskem. Tisíce lidí přišly protestem vyjádřit nesouhlas přímo před budovu parlamentu, uvádí agentura Reuters.

Gruzie: Prezidentské veto zákona „o zahraničních agentech“ padlo
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: vlajka Gruzie

Úterní hlasování, které ignorovalo námitky gruzínské prezidentky Salome Zurabišviliová, jejíž pravomoci jsou převážně ceremoniální, připravuje půdu pro to, aby předseda parlamentu v nadcházejících dnech podepsal tento zákon. Ten tak může učinit v případě, že prezidentka během následujících pěti dní zákon nepotvrdí.

Spor o návrh zákona je považován za klíčovou zkoušku toho, zda si Gruzie, která po tři desetiletí patřila k nejprozápadnějším nástupnickým státům Sovětského svazu, udrží svou západní orientaci, nebo se přikloní k Rusku.

Návrh zákona by vyžadoval, aby organizace, které získávají více než 20 % svých finančních prostředků ze zahraničí, se registrovaly jako „zprostředkovatelé zahraničního vlivu“, a zároveň by zavedl sankční pokuty za porušení předpisů a náročné požadavky na zveřejňování informací, uvedla agentura Reuters.

Gruzínská vláda tvrdí, že přijmout tento návrh zákona je nezbytné pro podporu transparentnosti a zastavení toho, co označuje za spiknutí západních zemí s cílem zatáhnout Gruzii do války s Ruskem.

Během úterního hlasování se tisíce odpůrci zákona shromáždily před budovou parlamentu, připomínající pevnost, na poslední ze série demonstrací, které patří k největším v Gruzii od získání nezávislosti na Moskvě v roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz.

Protestující Giorgi Amzašvili prohlásil, že zákonodárci, kteří hlasovali pro přehlasování prezidentčina veta, jsou „nejzrádnější lidé v naší historii“. „Je to katastrofální den v našich životech, v gruzínské historii. Těžko si vzpomínám na něco podobného,“ dodal.

Kolem budovy parlamentu bylo rozmístěno velké množství pořádkových sil.

V posledních týdnech se konalo více masových protestů proti návrhu zákona „o zahraničních agentech“, proti demonstrantům tehdy použily pořádkové síly slzný plyn, pepřový sprej a vodní dělo.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …