Gruzie: Prezidentské veto zákona „o zahraničních agentech“ padlo

28.05.2024 19:05 | Monitoring

Gruzínský parlament v úterý přehlasoval prezidentské veto zákona, který říká, že skupiny přijímající finanční prostředky ze zahraničí se musí registrovat jako zahraniční agenti. Podle některých názorů je legislativa autoritářská a inspirovaná Ruskem. Tisíce lidí přišly protestem vyjádřit nesouhlas přímo před budovu parlamentu, uvádí agentura Reuters.

Gruzie: Prezidentské veto zákona „o zahraničních agentech“ padlo
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: vlajka Gruzie

Úterní hlasování, které ignorovalo námitky gruzínské prezidentky Salome Zurabišviliová, jejíž pravomoci jsou převážně ceremoniální, připravuje půdu pro to, aby předseda parlamentu v nadcházejících dnech podepsal tento zákon. Ten tak může učinit v případě, že prezidentka během následujících pěti dní zákon nepotvrdí.

Spor o návrh zákona je považován za klíčovou zkoušku toho, zda si Gruzie, která po tři desetiletí patřila k nejprozápadnějším nástupnickým státům Sovětského svazu, udrží svou západní orientaci, nebo se přikloní k Rusku.

Návrh zákona by vyžadoval, aby organizace, které získávají více než 20 % svých finančních prostředků ze zahraničí, se registrovaly jako „zprostředkovatelé zahraničního vlivu“, a zároveň by zavedl sankční pokuty za porušení předpisů a náročné požadavky na zveřejňování informací, uvedla agentura Reuters.

Gruzínská vláda tvrdí, že přijmout tento návrh zákona je nezbytné pro podporu transparentnosti a zastavení toho, co označuje za spiknutí západních zemí s cílem zatáhnout Gruzii do války s Ruskem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…