Guvernér ČNB Rusnok prozrazuje, kdy koronavirová krize dopadne na Čechy

18.07.2020 17:07

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky, v rozhovoru pro deník Právo konstatoval, že žijeme ve velmi nejisté době, ve které se může ukázat, že naše ekonomika v koronavirové krizi utrpí ještě víc, než se nám teď může zdát. Prozradil také, kdy dopady této krize důrazněji pocítí Češi.

Guvernér ČNB Rusnok prozrazuje, kdy koronavirová krize dopadne na Čechy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Jiří Rusnok

Guvernér ČNB má za to, že žijeme ve velmi nejisté době, ve které vlastně nevíme, co přijde. Tak jako tak však musíme počítat s propadem ekonomiky. Otázkou jen je, jak hluboký propad to bude.

Dopad na životy většiny lidí ale začneme výrazněji pociťovat až někdy v závěru roku a zejména pak v roce příštím, protože jak dopad do zaměstnanosti, tak zejména do mezd má vždy poměrně výrazné zpoždění. Firmy, které budou donuceny přizpůsobit se snížené poptávce, budou propouštět jen postupně,“ upozornil Rusnok.

Některé obory se podle Rusnoka z krize nevzpamatují hned. Např. kongresová turistika se podle guvernéra bude stavět na nohy jen pomalu. Rusnok doufá, že se podaří udržet maximum pracovních míst i s pomocí programu Antivirus, ale varuje, že se nepodaří udržet všechna místa, takže dosud velmi nízká nezaměstnanost poroste.

Ta se bezesporu zvýší. Udržet si pracovní místo nebo najít nové bude podstatně složitější, než jsme na to byli zvyklí v posledních letech. „V aktuální prognóze počítáme s růstem nezaměstnanosti na čtyři až pět procent,“ upozornil ekonom a také bývalý premiér v úřednické vládě prezidenta Miloše Zemana.

Konstatoval také, že mu nepřísluší komentovat ekonomická opatření vlády v boji s koronavirovou hospodářskou krizí, ale v obecné rovině má za to, že kabinet jde správným směrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…