Hackeři zaútočili na brněnskou nemocnici, kde se testuje na koronavirus. Musela úplně zavřít

13.03.2020 11:40

Fakultní nemocnice Brno, kde se provádí testy pacientů na koronavirus, se stala terčem hackerského útoku. V pátek ráno proto musela nouzově vypnout všechny počítače a přístroje připojené k síti, ambulance jsou uzavřené a neoperuje se. Nyní lékaři čekají na další instrukce. Nemocnice převáží akutní pacienty do jiných nemocnic, informaci potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO), píše server Aktuálně.cz.

Hackeři zaútočili na brněnskou nemocnici, kde se testuje na koronavirus. Musela úplně zavřít
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

Premiér již situaci řešil s Jaroslavem Šmídem, který nyní řídí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). V nemocnici nejdou počítače a jsou zavřené ambulance. „Převážíme akutní pacienty do jiných nemocnic v Brně i v Jihomoravském kraji,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

„Můžu potvrdit, že máme tu informaci. Jsme na místě a řešíme to. Nic bližšího ale v tuto chvíli nemáme,“ uvedl ke kybernetickému útoku ředitel kabinetu ředitele NÚKIB Robert Kahofer.

Útok by se měl týkat i Dětské nemocnice a porodnice na Obilním trhu, které pod fakultní nemocnici spadají. V Dětské nemocnici se chod zcela nezastavil, situace se však kvůli nefungujícím počítačům musí řešit papírově. Rodiče přicházející s dětmi dostávají upozornění, že budou čekat déle.

Speciální tým, který vyjíždí na domácí odběry k pacientům s podezřením na koronavirus funguje dále. Nemocnice denně shromažďuje odběry asi od 20 lidí. Od pondělí prováděla rozbory vzorků. „Nyní budeme odběry posílat do Ostravy,“ dodal Žára. Do Ostravy nemocnice vzorky posílala i předtím, než sama začala dělat analýzu.

V Jihomoravském kraji byli do čtvrtka tři potvrzené případy nákazy koronavirem. 

reklama

autor: nab

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stranický dorost“ chce do Bruselu. Novinářka zhrozena, co o některých našla

6:53 „Stranický dorost“ chce do Bruselu. Novinářka zhrozena, co o některých našla

Jaké mladé tváře kandidují do europarlamentu z vládní koalice Spolu? Dle moderátorky Jany Bobošíkové…