Hackeři zaútočili na brněnskou nemocnici, kde se testuje na koronavirus. Musela úplně zavřít

13.03.2020 11:40

Fakultní nemocnice Brno, kde se provádí testy pacientů na koronavirus, se stala terčem hackerského útoku. V pátek ráno proto musela nouzově vypnout všechny počítače a přístroje připojené k síti, ambulance jsou uzavřené a neoperuje se. Nyní lékaři čekají na další instrukce. Nemocnice převáží akutní pacienty do jiných nemocnic, informaci potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO), píše server Aktuálně.cz.

Hackeři zaútočili na brněnskou nemocnici, kde se testuje na koronavirus. Musela úplně zavřít
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

Premiér již situaci řešil s Jaroslavem Šmídem, který nyní řídí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). V nemocnici nejdou počítače a jsou zavřené ambulance. „Převážíme akutní pacienty do jiných nemocnic v Brně i v Jihomoravském kraji,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

„Můžu potvrdit, že máme tu informaci. Jsme na místě a řešíme to. Nic bližšího ale v tuto chvíli nemáme,“ uvedl ke kybernetickému útoku ředitel kabinetu ředitele NÚKIB Robert Kahofer.

Útok by se měl týkat i Dětské nemocnice a porodnice na Obilním trhu, které pod fakultní nemocnici spadají. V Dětské nemocnici se chod zcela nezastavil, situace se však kvůli nefungujícím počítačům musí řešit papírově. Rodiče přicházející s dětmi dostávají upozornění, že budou čekat déle.

Speciální tým, který vyjíždí na domácí odběry k pacientům s podezřením na koronavirus funguje dále. Nemocnice denně shromažďuje odběry asi od 20 lidí. Od pondělí prováděla rozbory vzorků. „Nyní budeme odběry posílat do Ostravy,“ dodal Žára. Do Ostravy nemocnice vzorky posílala i předtím, než sama začala dělat analýzu.

V Jihomoravském kraji byli do čtvrtka tři potvrzené případy nákazy koronavirem. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …