Hájek varoval údajně vzdornou Budapešť před tlaky USA a EU

12.11.2014 6:55

Maďarská vláda může i padnout, pokud se bude dále chovat "vzdorně" vůči Washingtonu a Bruselu. Řekl to včera podle maďarské agentury MTI v Budapešti bývalý vicekancléř a mluvčí prezidenta Václava Klause Petr Hájek. Ve veřejnoprávní maďarské televizi M1 tento kritik současné evropské integrace vyzval Budapešť k obezřetnosti.

Hájek varoval údajně vzdornou Budapešť před tlaky USA a EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hájek
reklama

Při svém současném "nezávislém" rozhodování vlády premiéra Viktora Orbána se Budapešť podle Hájka musí "připravit na všechno". "Může to vést k událostem, které mohou vést k pádu (vlády)," řekl podle MTI Hájek. To stejné se podle něj stalo bývalé vládě Petra Nečase, která byla také podobně "vzdorná" vůči USA a EU a přitom nedělala zdaleka tak nezávislá rozhodnutí jako ta Orbánova.

USA i EU kritizují údajnou korupci v Maďarsku

Budapešť má v poslední době složité vztahy s USA a Evropskou unií, které kritizují rostoucí autoritářství Orbánovy vlády i její postoje k ukrajinské krizi. Americký prezident Barack Obama v září označil Maďarsko za zemi, kde je občanská společnost ohrožena. Washington v říjnu ohlásil postih některých maďarských představitelů zapletených do údajné korupce. Jde o výjimečné opatření vůči spojenci ze Severoatlantické aliance.

Asi 10.000 lidí v neděli v Budapešti požadovalo odstoupení šéfky daňové správy, které Spojené státy zakázaly vstup do země kvůli podezření z korupce. "Nebudeme platit daně šejdířům," skandoval dav. Demonstranti také požadovali odstoupení premiéra Orbána, který podezření z korupce svých spolupracovníků odmítl nechat vyšetřovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…