Hamáček: Policie dělá tisíce kontrol denně. Víc už to nejde

29.11.2021 12:47

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) před kamerami ČT oznámil, že v číslech sice svitla jistá naděje na budoucí zlepšení covidové situace v Česku, ale nynější situace je stále velmi špatná. Na Moravě horší než v Čechách. Promluvil také o povinném očkování a o maximální vytíženosti policie v oblasti kontrol dodržování protiepidemických opatřeních.

Hamáček: Policie dělá tisíce kontrol denně. Víc už to nejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Jan Hamáček

„Podle Ministerstva zdravotnictví, jak nám to bylo prezentováno, tak se nacházíme stále ve velmi rizikovém stavu. Incidence je 1 200 případů na 100 tisíc obyvatel týdně. Dá se říci, že podle těch informací, které máme, že začíná stagnovat pozitivita testů, že to dále neroste, což může být nějaký pozitivní signál, ale ta celková situace je stále velmi špatná,“ pravil Hamáček oděný v červeném tričku.

Nadále platí, že nejhorší situace je na Moravě.

Anketa

Těšíte se, až se kabinet Petra Fialy ujme vlády?

5%
91%
hlasovalo: 15038 lidí

Lidem, kteří se v těchto dnech vrací z Afriky, či z Izraele, kde se objevil větší počet případů covid mutace omicron, lze nařídit samoizolaci. „Což by mimo nouzový stav nešlo, protože takto rozhodl soud,“ zdůraznil Hamáček.

Další debata probíhala na téma povinné očkování a zda by mělo být povinné očkování věkové kategorie 60 plus.

„My jsme byl informováni, že probíhají pracovní jednání na úrovni náměstků, kdy se tady připravuje návrh vyhlášky o povinném očkování. Co se týká Integrovaného záchranného systému, tak by to měli být zdravotníci, pracovní IZS, včetně vězeňské služby a dobrovolní hasiči z jednotek JPO 2 a JPO 3, pracovníci v sociálních službách. A mělo by být povinné očkování v kategorii 60 plus,“ prozradil Hamáček s tím, že povinná očkování už jsou zavedena v různých evropských zemích. „Je to o vysvětlování, vysvětlování a vysvětlování,“ řekl Hamáček.

Na tiskové konferenci také zaznělo, že v Hasičském záchranném sboru již je naočkováno více než 76 procent sboru.

Debata se vedla také o testech.

„Státní hmotné rezervy nás informovaly, že zásoby testů budou připraveny tak, aby se začalo testovat od 13. 12.," zaznělo od dosluhujícího ministra vnitra.

Člen vlády také zdůraznil, že policie dělá co může v kontrolách dodržování vládních nařízení.

„Policie po celou tu dobu pandemie pracuje na 100 procent, těch kontrol probíhá denně několik tisíc a já už tam další prostor pro navýšení nevidím, protože policie musí také vykonávat svou běžnou agendu,“ upozornil Hamáček.

Hamáček má obavy, co by mohla s vývojem epidemie udělat nová mutace známá pod řeckým písmenem omicron. „V tuto chvíli je předpoklad, že by se to mohlo lámat kolem Vánoc,“ řekl Hamáček.

Nakonec Hamáček věnoval pár slov kandidátovi na pozici ministra průmyslu Jozefu Síkelovi, Hamáček uznal, že je to zkušený bankéř, ale jedním dechem připomněl, že vláda rozhoduje ve sboru a rozhoduje nejen o ekonomických otázkách, takže Hamáček by rád znal názory kandidáta na sociální politiku, zdravotnictví, bezpečnosti, reformy justice a tak podobně.

„Mám trochu pocit, že tím navržením nepolitika jde nová koalice stejnou cestou, jakou kritizovala na hnutí ANO. Já mám prostě pocit, že ministr je politická funkce a ten člověk, který ji vykonává, by měl mít také nějakou politickou zkušenost a také nějaké názory,“ zdůraznil Hamáček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koukaly z toho dráty. To bylo moc. Tohle je normální rodina? Režisér Chmela vzal své děti do kina a jen zíral

10:18 Koukaly z toho dráty. To bylo moc. Tohle je normální rodina? Režisér Chmela vzal své děti do kina a jen zíral

Herec a režisér Igor Chmela, známý z pořadu Partička, prozradil, že v poslední době cítí velký tlak …