Hamáček: Předseda kyperského parlamentu mi vysvětlil, proč pustili ruskou armádu na své území

27.02.2015 14:20

Rusko se dohodlo s Kyprem o využívání kyperských letišť a přístavů ruskou armádou. Do toho pak prezident Putin jednal o obchodu v Maďarsku. Ani jedna z těchto zpráv prý není podle předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) signálem, že by se Evropa v postoji k Rusku nějak rozdělovala."Evropská unie je v otázkách Ruska jednotná," zopakoval několikrát v rozhovoru pro Český rozhlas předseda sněmovny.

Hamáček: Předseda kyperského parlamentu mi vysvětlil, proč pustili ruskou armádu na své území
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček, předseda poslanecké sněmovny

Předseda kyperské Sněmovny reprezentantů Janakis Omiru přijel na náštěvu do České republiky a jednal se svým protějškem předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem. Předmětem jejich debaty bylo právě vpuštění ruské armády do kyperských přístavů a na letiště. Hamáček pak v rozhase uvedl, že mu Jankais Omitu celou záležitost vysvětlil tím, že Kypr poskytuje pomoc všem státům, které se angažují například v boji proti Islámskému státu – Francii, Velké Británii – a ve stejné logice poskytuje obdobnou součinnost i Ruské federaci.

“V obecné rovině lze říci, že jsme se s panem předsedou shodli na tom, že Evropská unie by měla i nadále v otázce Ukrajiny a Ruska mluvit jedním hlasem, neměli bychom se nechat v uvozovkách rozhádat a pan předseda Omiru v této věci sdílel náš názor a nemám pocit, že by Kypr byl tou zemí, která by narušovala jednotu Evropské unie,“ řekl Hamáček, avšak dodal, že je hlavně otázka Kypru a jeho suverénního rozhodnutí, protože se jedná o kyperské základny a „my“ do té věci nemůžeme úplně mluvit. 

Podle vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny Hamáčka není v Evropě žádný jiný stát, který bymohl narušovat jednotu Evropské unie. “Samozřejmě uvidíme, jak dopadne Evropská rada 19. března, ale myslím si, že tou největší devizou Evropské unie je to, že jsme zatím udrželi jednotu, udrželi jsme společný názor,“ uvedl. Podle vyjádření předsedy sněmovny pak je důležité dbát na jednotu i v budoucnosti, protože jedině tak bude moci EU vyvíjet tlak na Rusko, aby plnilo závazky, například i z dohod v Minsku.

Někteří komentátoři interpretovali nedávná jednání Vladimira Putina v Maďarsku tak, že se Rusku podařilo vrazit klín do jednoty Evropské unie. Na tuto skutečnost Hamáček reagoval: “Pokud vím, tak tématem jednání pana prezidenta Putina v Maďarsku byly hlavně bilaterární otázky – otázka dodávek ruských technologií pro maďarskou jadernou elektrárnu,“ řekl v rozhovoru Hamáček a zopakoval, že stále doufá, že budeme schopni udržet v rámci unie jednotný postoj. 

Hamáček dále v rozhovoru řekl, že i Česká republika doufá, že budou dohody z Minsku naplňovány. “Pokud by k tomu nedošlo, tak by samozřejmě Evropská unie a další země musely přistoupit k dalšímu kolu nátlaku na Ruskou federaci, ale my všichni doufáme, že k tomu nedojde a že ty dohody z Minsku, jakkoli komplikovaně, budou naplňovány," řekl.

Na otázku, zda-li i Česká republika bude mluvit jednotně poté, co se k nesourodosti projevů v rámci zahraniční politiky mnohokrát rozcházela s projevy prezidenta, Hamáček uvedl, že k tomu, aby byla i naše republika ve vystupování jednotná, sloužily nedávné schůzky vrcholných představitelů státu s prezidentem Milošem Zemanem. “A můj dojem z té první schůzky je takový, že všichni ti, kteří byli u toho stolu, jsou připraveni a ochotni debatu vést tak, abychom se vzájemně nepřekvapovali a Česká republika navenek vystupovala jednotně,“ uzavřel Hamáček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…