Hamáček by měl mít příští rok k dispozici přes 77 miliard. Na co? Nahlédněte

20.06.2019 14:12

Ministerstvo vnitra by podle prvního návrhu rozpočtu pro příští rok mělo mít na výdaje zhruba o 320 milionů korun více než letos. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici.

Hamáček by měl mít příští rok k dispozici přes 77 miliard. Na co? Nahlédněte
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček po zvolení předsedou ČSSD

Nejvíce finančních prostředků chce úřad podle dokumentu použít na platy zaměstnanců. Peníze ale poslouží například i na posílení kapacity Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), dostavbu areálu policie v pražské Zbraslavi či ochranu hranic.

Vnitro by mělo v roce 2020 hospodařit s rozpočtem ve výši 77,9 miliardy korun. V této částce jsou započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů, jako jsou například tzv. norské fondy. Rozpočet má mírně růst, stejně jako i v předchozích letech.

Na platy chce ministerstvo vydat přes 35 miliard Kč, zaměstnává téměř 70.000 lidí. „Významnou úpravou z této oblasti je promítnutí navýšení o 1150 míst příslušníků policie a hasičského záchranného sboru a o 100 míst civilních zaměstnanců policie,“ uvádí se v návrhu rozpočtu. Zvýšení počtu policistů a hasičů schválila vláda v loňském roce. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dříve uvedl, že Ministerstvo financí bude uvolňovat peníze na jejich platy postupně podle toho, jak budou nastupovat do služby. Vnitro počítá i s průměrným navýšením důchodů o 900 korun, na které chce vyčlenit přes 100 milionů korun.

Na dostavbu areálu Zbraslav plánuje ministerstvo použít v příštím roce 231 milionů korun, se stejnou částkou počítá i v dalších dvou letech. Posílení ÚSZI by mělo rozpočet zatížit 150 miliony korun, ochrana hranic by měla stát téměř 80 milionů korun. Finanční prostředky mají jít i na výcvikovou misi v Iráku či na obnovu hromadného radiokomunikačního systému pro integrovaný záchranný systém.

Zvláštní kapitolu v rámci státního rozpočtu má Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), oproti letošnímu roku počítá návrh s nárůstem o 22 milionů korun na více než 428 milionů korun. Částka podle návrhu zahrnuje například navýšení prostředků na platy o dvě procenta.

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným schodkem počítá i v letech 2021 a 2022. Prioritami rozpočtu v příštím roce je opět jako letos zvýšení důchodů nebo platů učitelů. O návrhu bude vláda jednat v pondělí 24. června. Finální verze rozpočtu se ovšem ještě může změnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili

11:15 VIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili

Italský ministr vnitra Matteo Salvini ustoupil premiérovi Giuseppe Contemu. Itálie v sobotu povolila…