Na začátku své řeči Hamáček předeslal, že má pochopení pro jisté obavy části veřejnosti a pro to, že kladou otázky, na které chtějí odpovědi. Čemu se mu ale nechce věřit je urputnost a zuřivost, kterou předvádí opozice. „Masaryk říkal, že rozčílení není program. A jako zvolení zástupci lidu bychom si měli uchovat chladnou hlavu a rozhodovat se na základě rozumu a nepodléhat emocím,“ nabádal poslance a dodal, že i on se snaží situaci řešit racionálně.
Připustil, že to, co se děje kolem předsedy vlády, vládu skutečně zatěžuje. Připomněl slova, která vyslovil u Moravce, že takzvaný slovenský model, kdy došlo k dohodě a do čela vlády se na stejném půdorysu postavil někdo jiný, by zcela jistě zmíněnou zátěž z vlády sejmul. „Všichni ale víme, jaká je pozice hnutí ANO, které rozhoduje o tom, koho vyšle do čela vlády a znám i postoj prezidenta,“ doplnil.
Pokračoval s tím, že se mu nelíbí, že v této situaci se vytváří tlak na sociální demokracii, aby shodila vládu, ve které sama sedí a je prý jedno jestli na tiskových konferencích vystupuje šest nebo pět zástupců opozice. „Je evidentní, že ani v té šestistranné konstelaci nemá dostatek hlasů na to, aby vládu shodila,“ uvedl a připomněl, že někteří říkají, že je chtějí nahradit.
„Já se ptám, co by se vlastně stalo poté, kdyby vláda padla? Vládla by tu vláda v demisi, nebo vzhledem k tomu, jak se k tomu staví prezident, by byl možná ústavní pat,“ řekl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab