Hamáček uklidňuje: Žádný „Velký bratr“ v Praze spuštěn nebude

01.12.2019 19:20

V Praze se vedla debata o rozpoznávání obličejů skrze kamerový systém. Ministr Vnitra Jan Hamáček však tvrdí, že se Pražané v žádném případě nemusí bát Velkého bratra. Ale kde se vzal nápad na rozpoznávání obličejů. Policie i vedení hlavního města odmítají zveřejnit dopis, který by osvětlil původ nápadu na rozpoznávání obličejů s pomocí kamer.

Hamáček uklidňuje: Žádný „Velký bratr“ v Praze spuštěn nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní kamery
reklama

Pražská policie rozhodně neplánuje spouštět systém face recognition (rozpoznávání obličejů, pozn. red.) v Praze,“ řekl Hamáček Radiožurnálu.

Policie prý jen reagovala na žádost vedení města v čele s pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem a vypracovala hodnocení, jako by takovýto systém mohl v Praze fungovat. Podle ministr vnitra by navíc byl tento systém poměrně nákladný a v rozpočtu vnitra na to nejsou peníze, ale údajně by balo dobré zahájit diskusi, jejímž cílem by mělo být zvýšení bezpečnosti Prařanů na místech s vyččí koncentrací osob.

Pražský primátor Hřib navíc dává jasně najevo, že je proti zavádění takového systému.

„Kamerový systém se softwarem na rozpoznávání obličejů v ulicích Prahy? Já osobně jsem proti použití této technologie v rámci městského kamerového systému. Nechci podporovat Velkého bratra v čínském stylu,“ zdůraznil primátor.

Radní pro bezpečnost Petr Hlubuček STAN popřel, že by žádost o prověření analýzu obličejů vzešla ze strany Prahy, ale inkriminovaný dopis, na jehož základě policie začala jednat odmítl zveřejnit s tím, že jde o neveřejný materiál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…