Hamáček v Chicagu vyzdvihl roli Spojených států při vzniku Československa

29. 9. 2018 13:05

Ministr zahraničí Jan Hamáček na pátečním galavečeru uspořádaném v Chicagu u příležitosti 100. výročí oslav vzniku Československé republiky ocenil krajany, kteří se zasloužili o česko-americké vztahy. Ve svém projevu vyzdvihl historickou roli Spojených států při vzniku ČSR a historické vazby mezi oběma zeměmi. Hamáček se v Chicagu, kde působil Tomáš Garrigue Masaryk, zúčastnil několika slavnostních akcí a sešel se s krajany. Oznámilo to dnes Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Hamáček v Chicagu vyzdvihl roli Spojených států při vzniku Československa
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček v Partii.
reklama

V programu akcí, jejichž patronem je generální konzulát ČR a jež budou pokračovat ještě v listopadu, je vystoupení České filharmonie, komentovaná prohlídka Českého národního hřbitova založeného krajany roku 1877 nebo moravský den.

Na pátečním galavečeru bylo kolem 300 hostů, mezi nimi Masarykova pravnučka Charlotta Kotíková, členové rodiny Frances Craneové, která byla do rozvodu v roce 1931 pět let manželkou prezidentova syna Jana Masaryka, vnuk někdejšího chicagského starosty Antonína Čermáka Anton Cermak Kerner i astronaut českého původu James Lovell. Přítomen byl rovněž pravnuk Alfonse Muchy Marcus Mucha a zástupce chicagské univerzity, kde T. G. Masaryk opakovaně působil.

„V těžkých časech byly Spojené státy vždy na naší straně, pouta mezi našimi zeměmi byla vždy silná. Hodnoty, kterých si Američané váží – demokracie, svoboda, lidská práva a právní stát – se staly základem nově vznikajícího Československa,“ řekl ministr ve svém projevu.

V Chicagu opakovaně pobývali T. G. Masaryk i Edvard Beneš, ve městě působí početná a aktivní krajanská komunita.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poradci za půl milionu měsíčně a pak tohle... Petr Žantovský je ohromen nepovedeným útokem Hřiba na Hrad. I ČT kvůli tomu „zalezla“

7:35 Poradci za půl milionu měsíčně a pak tohle... Petr Žantovský je ohromen nepovedeným útokem Hřiba na Hrad. I ČT kvůli tomu „zalezla“

TÝDEN V MÉDIÍCH Čím dál silněji se francouzští politici a intelektuálové vymezují vůči idejím, přich…