Hamáček v OSN: Anexe Krymu byla chyba. Dějiny nás učí, že...

30.09.2018 6:00

Ne všechny země - včetně těch ve východní Evropě - si mohou zvolit vlastní orientaci v zahraniční politice, aniž by ohrozily svou svrchovanost a územní celistvost. Ve svém vystoupení na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to řekl český ministr zahraničí Jan Hamáček, který zastupuje Českou republiku.

Hamáček v OSN: Anexe Krymu byla chyba. Dějiny nás učí, že...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Hamáček při debatě s Jaroslavem Tvrdíkem

Přítomným připomenul, že anexe ukrajinského poloostrova Krymu je očividné porušení mezinárodního práva. Svůj projev zahájil připomínkou smyslu existence OSN, jímž je ochrana míru, lidských práv, spravedlnosti a sociálního pokroku.

Nejde podle něj o západní nástroje, ale o univerzální hodnoty, o něž by měly usilovat všechny členské státy OSN. K řešení úkolů, které před OSN stojí, je podle ministra třeba, aby OSN přistoupila k obtížným strukturálním a politickým reformám. „Všichni chápeme, že je potřeba zreformovat Radu bezpečnosti OSN tak, aby odrážela realitu dnešního světa. Bohužel v minulých letech ji charakterizuje blokovací taktika spíše než spolupráce. Toto selhání se projevuje v několika brutálních konfliktech od Sýrie po Jemen," sdělil ministr.

Dějiny podle něj učí, že nejlepším lékem konfliktů a násilí je respekt k lidským právům. „Lidskoprávní pilíř OSN trpí chronicky nedostatkem financí a je přehlížen. A to se musí změnit,“ dodal ministr. Důležitým hlasem je podle něj Rada OSN pro lidská práva a Hamáček přítomné požádal o podporu České republiky, která usiluje o členství v radě pro období 2019-2021.

„V debatě o prevenci konfliktů se nelze nezmínit o likvidaci jaderných zbraní a boji proti terorismu,“ pokračoval ministr. Připomenul, že ČR má velvyslanectví v Pchjongjangu a má zájem na zlepšení situace na Korejském poloostrově. S velkými nadějemi sleduje jak mezikorejské rozhovory, tak dialog mezi USA a KLDR.

Přes své porážky je teroristická organizace Islámský stát stále aktivní a ve světě operují také další teroristické skupiny. „V boji proti nim je třeba dospět ke všeobecné úmluvě o mezinárodním terorismu, jak to na Valném shromáždění OSN v roce 2016 řekl český prezident Miloš Zeman,“ sdělil ministr. Vyzval k dohodě o mezinárodní definici terorismu, která umožní stanovit trestí odpovědnost teroristů.

Hamáček dále připomenul výročí, jež si letos ČR připomíná - jednak 50 let od vstupu vojsk Varšavské smlouvy a 100 let od vzniku Československé republiky. Projev zakončil odkazem na prvního prezidenta ČSR Tomáše Garrigua Masaryka, který řekl, že státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily. Totéž musí platit o Spojených národech. „Proto je třeba usilovat o vzpruhu zakládajících ideálů této ušlechtilé organizace,“ zakončil své vystoupení ministr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…