Hamáček žehlí Petříčkův průšvih s Izraelem. Ministr zahraničí mlčí, raději šel slavit Den Afriky

25.05.2020 16:16

Poprask kolem společného prohlášení ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho předchůdců v úřadu Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a Karla Schwarzenberga (TOP 09) neutichá. Pánové varovali, že nové plány Státu Izrael fakticky znemožní existenci samostatné Palestiny. Za tato slova jim velmi ostře vyčinil prezident Miloš Zeman a zdůraznil, že pevně stojí na straně Izraele. Sám Petříček už k tématu mlčel, jen oslavil Den Afriky. Ozval se však předseda ČSSD Jan Hamáček.

Hamáček žehlí Petříčkův průšvih s Izraelem. Ministr zahraničí mlčí, raději šel slavit Den Afriky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček po zvolení předsedou ČSSD

Mezi Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Hradem to pořádně zajiskřilo. Nesvár vypukl kvůli postoji ministra Petříčka k Izraeli. Nová vláda Benjamina Netanjhua připravila plán anexe osad na Západním břehu Jordánu a Petříček, Zaorálek a Schwarzenberg dali najevo, že s ním nesouhlasí.

„Víme, že Izrael je vzácným příkladem demokracie na Blízkém východě, ale týká se to pouze jeho vlastních občanů, nikoli Palestinců na okupovaných územích. Víme také, že Palestinci v minulosti promarnili možnosti dosáhnout urovnání konfliktu. To ovšem neznamená, že mají být nyní obráni o úrodná území, klíčová pro vytvoření jakékoli formy palestinského státu,“ zkritizovala trojice mužů izraelské plány v textu pro deník Právo.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček okamžitě přešel do protiútoku.

„Prezident republiky Miloš Zeman vyjádřil ostrý nesouhlas s článkem ‚Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?‘ (23. 5. 2020, Právo), který narušuje naše vztahy jak se Státem Izrael, tak s USA, Tento článek je popřením dosavadní zahraniční politiky ČR vůči Izraeli,“ napsal Ovčáček na sociální síti Twitter.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prezident Miloš Zeman ostře nesouhlasí s Tomášem Petříčkem

Ozval se také europoslanec Jan Zahradil (ODS). Konstatoval, že Ministerstvo zahraničních věcí ČR dosud nikdy nebylo řízeno tak špatně, jako je tomu nyní. Petříček, podle jeho názoru, není schopen ujednotit zahraniční politiku navenek.

„Ano, vždy tady bylo jisté napětí mezi Hradem a Strakovkou, mezi prezidentem Havlem a premiérem Klausem, mezi prezidentem Klausem a premiéry Špidlou, Paroubkem i Topolánkem, mezi prezidentem Zemanem a premiérem Sobotkou. Ale dnes už se to zcela vymklo, máme těch zahraničních politik asi pět: kromě té hradní a té vládní ještě jednu senátní, pak jednu komunální a naposled ministersko-exministerskou. Trochu luxus na desetimilionový stát,“ nešetřil Petříčka Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Petříček se prozatím k tématu více nevyjádřil. Místo toho si dnes připomněl Den Afriky.

Význam Afriky pro zahraniční politiku ČR se neustále zvyšuje. Afrika je důležitým sousedem Evropské unie a ČR si stále silněji uvědomuje, že prosperita a bezpečnost našich kontinentů jsou vzájemně propojeny. Výrazem narůstajícího významu relace ČR a Afrikou je, že vláda v letošním roce schválila Program aktivit na podporu zdrojových a tranzitních zemí migrace v Africe na období 2020–2022, který počítá s posílením spolupráce v oblasti v rozvojové, ekonomické i na podporu dobrého vládnutí. ČR ve spolupráci s evropskými partnery také postupně posiluje své aktivity přispívající ke stabilizaci regionu Sahelu,“ napsal Petříček na stránkách ministerstva.

Natočil k tomu dokonce i video, kde zdůraznil, že zvláště v čase koronavirové pandemie si partnerské kontinenty – Afrika a Evropa “ musí pomáhat.

K tématu vztahů s Izraelem se vyjádřil ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Prý si s Petříčkem promluvil a shodli se na tom, že Izrael zůstává pro Česko klíčovým partnerem a Česká republika bude Izrael podporovat stejně, jako to činila v minulosti.

„Dnes jsem se sešel s Tomášem Petříčkem. Shodli jsme se na tom, že pozice ČR k Izraeli zůstává neměnná, ČR v nedávné době významně podpořila Izrael na mezinárodních fórech. Ve Sněmovně jsme připraveni podpořit usnesení, které znovu potvrdí naši politiku k Izraeli jako našemu klíčovému partnerovi,“ uvedl Hamáček na sociální síti Twitter.

Jan Hamáček promluvil o vztahu Česka a Izraele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…