Hamáček žehlí Petříčkův průšvih s Izraelem. Ministr zahraničí mlčí, raději šel slavit Den Afriky

25.05.2020 16:16 | Zprávy

Poprask kolem společného prohlášení ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho předchůdců v úřadu Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a Karla Schwarzenberga (TOP 09) neutichá. Pánové varovali, že nové plány Státu Izrael fakticky znemožní existenci samostatné Palestiny. Za tato slova jim velmi ostře vyčinil prezident Miloš Zeman a zdůraznil, že pevně stojí na straně Izraele. Sám Petříček už k tématu mlčel, jen oslavil Den Afriky. Ozval se však předseda ČSSD Jan Hamáček.

Hamáček žehlí Petříčkův průšvih s Izraelem. Ministr zahraničí mlčí, raději šel slavit Den Afriky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček po zvolení předsedou ČSSD

Mezi Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Hradem to pořádně zajiskřilo. Nesvár vypukl kvůli postoji ministra Petříčka k Izraeli. Nová vláda Benjamina Netanjhua připravila plán anexe osad na Západním břehu Jordánu a Petříček, Zaorálek a Schwarzenberg dali najevo, že s ním nesouhlasí.

„Víme, že Izrael je vzácným příkladem demokracie na Blízkém východě, ale týká se to pouze jeho vlastních občanů, nikoli Palestinců na okupovaných územích. Víme také, že Palestinci v minulosti promarnili možnosti dosáhnout urovnání konfliktu. To ovšem neznamená, že mají být nyní obráni o úrodná území, klíčová pro vytvoření jakékoli formy palestinského státu,“ zkritizovala trojice mužů izraelské plány v textu pro deník Právo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…