Hamáček znovu vystoupil ke kauze Staněk: Pořád mám mandát. Podle Babiše není žádná krize

25.07.2019 18:03

Předseda ČSSD a vicepremiér ve vládě Andreje Babiše (ANO) Jan Hamáček veřejnosti prozradil, jak se sociální demokraté zachovají ve stále pokračující politické krizi, ve které hrají roli prezident Miloš Zeman, Antonín Staněk (ČSSD) Michal Šmarda (ČSSD) a křeslo ministra kultury. Své k politické situaci řekl i premiér Andrej Babiš (ANO). Nahlédněte.

Hamáček znovu vystoupil ke kauze Staněk: Pořád mám mandát. Podle Babiše není žádná krize
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček po zvolení předsedou ČSSD
reklama

Hamáček novinářům oznámil, že ČSSD trvá na tom, aby Antonín Staněk opustil post ministra kultury a aby na jeho místo nastoupil Michal Šmarda. Prezident Miloš Zeman je však ochoten splnit jen první z těchto dvou podmínek, k čemuž sice podle řady ústavních právníků nenajde oporu v tomto základním zákonu státu, ale stejně tak činí.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Co tedy udělá ČSSD? „Sociální demokracie bude postupovat podle ústavy a podle koaliční smlouvy. My jsme splnili všechno, co se od nás v této věci očekávalo. Pan prezident na té schůzce, kde jsem byl já přítomen, chtěl znát stanovisko předsednictva strany na nominaci na ministra kultury. To také dostal. Takže sociální demokracie není tím, kdo by tady stanovoval nějaké nové termíny nebo celou tu věc prodlužoval,“ zdůraznil Hamáček před novináři. 

Dodal také, že stále má v rukou mandát od předsednictva, aby jednal tak, jak uzná za vhodné, tedy v případě potřeby podal i demisi všech ministrů za ČSSD. „To, že pan premiér neuspěl u pana prezidenta, nás netěší, a to, že pan prezident znovu odsunul termín, nás netěší dvojnásob, ale znovu říkám, že ČSSD není ta, kdo by tady posouval nějaké termíny. My jsme udělali všechno, a to, že se tady další aktéři nepohybují v rámci ústavy, není chybou sociální demokracie,“ řekl jasně Hamáček.

Sociální demokraty ale kromě vyřešení sporu o ministra kultury čekají i jednání o státním rozpočtu. „Ten nepočká,“ zaznělo z úst Jana Hamáčka varovně s tím, že sociální demokracie se s hnutím ANO prozatím neshodne především na finančních prostředcích určených pro resort sociálních věcí vedený Janou Maláčovou a pro Ministerstvo vnitra, které vede sám Hamáček.

Z tohoto důvodu je ČSSD ochotna čekat až do půli srpna, kdy se prezident Zeman rozhodne, jak bude postupovat dál.

A jak se na avizovaný postup sociálních demokratů dívá sám Babiš? Podle premiéra sociální demokraté i touto tiskovou konferencí prokázali, že vlastně žádnou krizi nemáme. „Já myslím, že všichni vidíme i podle tiskovky ČSSD, že, já si myslím na rozdíl od médií a opozičních politiků, že žádnou krizi nemáme. Vláda funguje, všechno funguje,“ pravil Babiš.

„Mimochodem, když si vezmu resort kultury, tak pan ministr nebyl už na třech jednáních vlády, ani toto pondělí, to byl v Rakousku, předtím měl předsednictvo, předtím měl dovolenou, takže tady není žádná obava, že by ten resort nefungoval,“ pokračoval Babiš s tím, že na jednání vlády chodí místo Staňka jeho náměstkyně Kateřina Kalistová, takže z hlediska funkčnosti vlády je vše v pořádku.

Pokud jde o politickou rovinu, Babiš se prý možná jednou dostane k tomu, jak současná situace vznikla.

„ČSSD mění svoji rétoriku. Já nějakým způsobem nechci teď analyzovat, proč to vzniklo a jak to vzniklo. Já si myslím, že se k tomu někdy dostaneme. Já jsem to vzal tak, že ČSSD je v klidu. Neslyšel jsem žádná ultimáta,“ řekl Babiš s dovětkem, že už ten spor nechce prodlužovat. Už jsme z toho všichni unavení. Myslím si, že kdyby bylo víc komunikace předtím ze strany ČSSD vůči panu prezidentovi, tak jsme si to mohli odpustit, ale v této chvíli si myslím, že nám nezbývá nic jiného než si počkat, jak se k tomu pan prezident postaví,“ pravil předseda vlády.

„Pro některé jsem slabý, já se tu situaci snažím řešit kompromisem, já jsem nikomu nedával ultimáta ani nevyhrožoval a doufal jsem, že se ta situace posune. Ona se posunula tím, že pan ministr přislíbil odvolání pana Staňka. Dva týdny tu budeme mít Ministerstvo kultury bez ministra a já v tom nevidím žádný problém. Už jsme tady měli variantu, že resort Ministerstva pro místní rozvoj řídil za vlády Mirka Topolánka čtyři měsíce náměstek,“ nedal se zastavit Babiš.

Kauzu Antonína Staňka označil za složitou. „On měl po odvolání Jiřího Fajta z Národní galerie velkou podporu, ale následně se to změnilo, ale nikdo mu neřekl proč,“ dodal ještě Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…