Hamáčkův čínský tunel! Jakub Janda má vztek. Je to zlé

29.04.2020 21:33

„Hamáčkův čínský tunel,“ píše na svém facebooku analytik Jakub Janda o nákupech ochranných pomůcek z Číny. Poukazuje na zjištění serveru Aktuálně.cz, který za dominantního nákupčího zdravotnických potřeb pro Česko označuje šéfa česko-čínské komory Jaroslava Tvrdíka, a na článek ze Seznamu Zprávy, kde rektor ČVUT Vojtěch Petráček tvrdí, že čínské respirátory chrání „asi jako šála přes obličej“. „Tento obrovský čínský tunel musí vyšetřit policie a sněmovní vyšetřovací komise,“ burcuje Janda s tím, že jde o „čínské šunty“. Respirátory však podle evropské normy testováním prošly.

Hamáčkův čínský tunel! Jakub Janda má vztek. Je to zlé
Foto: Facebookový profil Jakuba Jandy
Popisek: Analytik Jakub Janda

Anketa

Je Miloš Zeman a jeho okolí zodpovědný za smrt Jaroslava Kubery?

6%
92%
2%
hlasovalo: 22961 lidí
„Ministr vnitra Jan Hamáček se honosí, jaké skvělé ochranné pomůcky dovezl z Číny. Díky investigátorům z Aktuálně.cz je potvrzeno, že tento čínský tunel řídí Jaroslav Tvrdík, který stál v čele celého fiaska ‚čínských investic‘ v Česku za posledních pět let,“ načíná svůj komentář Janda.

Článek serveru Aktuálně.cz, na který analytik odkazuje, pojednává o dominantní roli šéfa česko-čínské komory Jaroslava Tvrdíka v určování firem, u kterých Ministerstvo vnitra provádělo nákupy ochranných zdravotnických potřeb.  

Tvrdík se vyjádřil, že dodavatele vybíral dle doporučení čínských partnerů: „Kdo byl schopen dodat v normální ceně, čase (okamžitě) a dodávat do EU (nutnost všech certifikací). Doporučení na firmy nám dávaly čínské orgány a instituce, se kterými jako komora 10 let spolupracujeme, velvyslanectví Číny v Česku, čínská ministerstva, regiony nebo naši partneři.“

Janda poukázal, že tyto zdravotnické potřeby ne vždy splňují stupně ochrany, které jsou od nich očekávány. Odkazuje na slova Vladimíra Ždímala, vedoucího Oddělení chemie a fyziky aerosolů v Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR. Ten čínské masky otestoval na popud serveru SeznamZprávy.cz.

„Všechny testované typy přiměřeně vyhověly požadavkům, ale pouze v případě, když jsme respirátory přilepili na hlavu testovací figuríny. Když jsme je k testovací figuríně nepřilepili, klesla filtrační účinnost z původních asi 94 procent ke 40 procentům,“ řekl Ždímal po otestování novinářům Seznamu Zprávy.

Respirátory dovezené z Číny podle těchto zjištění mohly projít českou kontrolou pouze poté, co byly přilepeny na testovací figuríny lepidlem či páskou. Evropská norma ČSN 149+A1 tento způsob testování ovšem umožňuje, ale uživatel respirátoru by podle serveru měl o tomto testování vědět.

Janda doplnil: „Rektor ČVUT říká, že tyto čínské respirátory chrání lidi ‚asi jako šála přes obličej‘.“ „Za tyhle čínské šunty vyhodil Jan Hamáček stovky milionů korun. Rozdali je českým zdravotníkům. Není nic hnusnějšího, než přinést lidem v těžké krizi planou naději,“ rozpálil se Janda.

Respirátory přirovnal k pláštěnkám pro hasiče z Černobylu: „To je jak když sovětští komunisté rozdávali hasičům v Černobylu pláštěnky.“ Podle analytika „tento obrovský čínský tunel musí vyšetřit policie a sněmovní vyšetřovací komise“.

Ministerstvo vnitra do pondělka centrálně nakoupilo skoro devět milionů respirátorů, 59 milionů roušek a přes milion rychlotestů, brýlí, ochranných obleků či návleků. Za objednávky již mělo utratit necelé 4 miliardy korun.

Ministerstvo zdravotnictví má objednáno zboží za 4,9 miliardy korun. Zatím za dodané zboží zaplatilo 2,3 miliardy korun. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že s centrálními nákupy prostřednictví svého resortu skončí k 30. dubnu.

Ministerstvo vnitra zásobuje pomůckami páteřní síť nemocnic, záchrannou službu a přes kraje též rozesílá roušky a respirátory i například domovům seniorů. Ministerstvo zdravotnictví se soustředí na zásobování fakultních nemocnic, krajských hygienických stanic a laboratoří.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu uveřejnil, že jeho resort již navazuje spolupráci i s českými dodavateli. Ministerstvo vnitra tak nově uzavřelo osm smluv s českými firmami na dodávky ochranných pomůcek v hodnotě 76 milionů korun. Součástí této dodávky budou nanoroušky, štíty a brýle.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše civilizace nezanikne kvůli klimatické změně, ale kvůli šílencům ve vládě. Mladý pravičák očekává od Fialy smrtící koktejl

17:10 Naše civilizace nezanikne kvůli klimatické změně, ale kvůli šílencům ve vládě. Mladý pravičák očekává od Fialy smrtící koktejl

Podřízenost Bruselu, slepé plnění pokynů, ještě více rozdělená společnost a sebedestruktivní New Gre…