Hana Lipovská zcela otevřeně: Zpravodajství, televizní Taliban

10.06.2021 19:41

Problémem ČT podle radní Hany Lipovské není osoba Petra Dvořáka, ale to, jak je nastaven zákon o České televizi. Rada ČT podle něj má velký úkol, ale malé pravomoci. Veškeré změny v ČT totiž musí provádět přes generálního ředitele. A to je těžké. V podcastu Insider na Info.cz o něm řekla toto: „Pokud slyšíte od pana generálního ředitele ČT, že on s Talibanem nic nenadělá, Talibanem nazývá OTNku, neboli zpravodajce a publicistiku, tak zkrátka začnete pochybovat, zda je to člověk, který má svou televizi pevně v rukou.“

Hana Lipovská zcela otevřeně: Zpravodajství, televizní Taliban
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ekonomka a radní ČT, Hana Lipovská

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
84%
hlasovalo: 16142 lidí
Lipovská podotkla, že nikdy ve skutečnosti neřekla, že odvolání generálního ředitele navrhne, pouze, že tak učiní, pokud nebude naplňovat znění zákona o České televizi. Sama je přesvědčena, že nedodržuje. „Nevstupovala jsem do Rady s cílem odvolat generálního ředitele,“ řekla s tím, že chtěla dohlížet a pomáhat tomu, aby ČT postupovala podle zákona o ČT. Ovšem Dvořák podle ní vstoupil jednak do války s Radou a také se zákonem. Dvořák dle Lipovské nezvolil to nejzákladnější řešení, totiž že by řekl pravdu a navrhl, co by s porušením zákona dělal. Prý se nehájí, ale útočí.

Hana Lipovská má stále za to, že Petr Dvořák je kvůli vlastnictví části společnosti Gopas a.s. ve střetu zájmů. A varovala před mediálním zatměním. Hospodářské noviny, spadající pod Economii Zdeňka Bakaly, informovaly, že Dozorčí komise Rady ČT nenašla u Petra Dvořáka střet zájmů. To dle radní není pravda, ale obyčejný občan, který nehodlá „přetrpět“ 8 hodin jednání Rady ČT, to nemá šanci zjistit. Usnesení ohledně společnosti Gopas a.s. od Dozočí komise totiž dle Lipovské říká: „Dozorčí komise neposuzovala žádné jiné otázky včetně možného konfliktu zájmů.“ A i předseda komise na jednání uznal, že k posuzování střetu zájmů není komise kompetentní.

Doplnila, že Dozorčí komise neviděla jednu jedinou fakturu, tudíž ani neměla z čeho posuzovat, zda nějaký střet zájmů je, nebo není. Ale jeden člen Rady ČT z toho na twitteru udělal manipulativní závěr, že Dozorčí komise žádný střet zájmů nenašla. A tato informace už si žije svým životem, povzdechla si.

Kdyby se řídila jen tím, co o sobě čte v médiích, šla by prý proti své osobě demonstrovat také. Ale média z různých důvodů dle Lipovské nereferují o situaci podle pravdy.

Česká televize, Český rozhlas a i ČTK jsou prý postaveny mimo rámec jasné legislativní a exekutivní právní moci. V tom tuší Lipovská dědictví komunismu, tedy že byla snaha co nejvíce oddělit média od státní moci. Ale média jsou veřejnoprávní, platí je koncesionáři, a proto mají svou Radu, která má „velký úkol, ale nepatrné pravomoci“. Může jen sáhnout gen. řediteli na bonusy nebo ve vážnějším případě na plat a benefity. A v extrémním případě ho odvolat. Tudíž pokud Rada shledá, že je něco v nepořádku, tak jediná cesta k nápravě vede přes generálního ředitele, nemůže problém řešit například přímo v redakci, kde ho vidí.

Uvedla také, že ani odstranění Petra Dvořáka nevyřeší problémy, které ČT má, ty vycházejí ze Zákona o ČT. Popsala tzv. trojúhelník strachu, tedy že gen. ředitel žije ve strachu, že ho Rada ČT odvolá, Rada ČT ve strachu, že ji odvolá Poslanecká sněmovna, a Poslanecká sněmovna žije ve strachu z ČT, protože ta má určitou moc nad osudem politických stran a politiků a může vytahovat kostlivce ze skříně. Podle ní by bylo lepší, kdyby si účastníci uvědomili, že funkce není nároková, že mohou být odvoláni a soustředili se na to, jak ji vykonávat co nejlépe. Ona sama je s tím prý smířena.

Pokud by nabyla přesvědčení, že gen. řediteli Dvořákovi křivdila, nebo že jsou všichni ostatní členové Rady ČT s jeho prací spokojeni a nemají žádné výhrady, je podle svých slov připravena se omluvit a rezignovat.

Tomáš Jirsa nadhodil otázku, zda nezachránila gen. řediteli místo, protože nyní se mluví jen o střetu zájmů, ale diskuse o vyváženosti ČT v podstatě odumřela. Lipovská řekla, že i v této oblasti se snaží na gen. ředitele vyvtářet „zdravý tlak“. „Ale pokud slyšíte od pana generálního ředitele ČT, že on s Talibanem nic nenadělá, Talibanem nazývá OTNku, neboli zpravodajce a publicistiku, tak zkrátka začnete pochybovat, zda je to člověk, který má svou televizi pevně v rukou,“ uvedla Lipovská s tím, že toto prý Dvořák neřekl jenom jí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

20:51 A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

I přesto, že místostarosta žádal ministra, aby k ubytování romských uprchlíků v Kramolíně nedošlo, š…