Hanáková dala na granty o 48 milionů méně než loni

11.03.2013 17:21

Ministerstvo kultury letos rozdělí oblasti živého umění na grantech 91 milionů korun. Loni touto cestou dostaly divadelní, taneční, hudební a výtvarné projekty po navýšení 139 milionů korun. Z oblasti literatury jsou zveřejněny jen výsledky žádostí na podporu překladu. Ministerstvo kultury letos prostředky na granty navýšilo po velkých protestech části kulturní obce, která požadovala odstoupení ministryně Aleny Hanákové.

Hanáková dala na granty o 48 milionů méně než loni
Foto: top09.cz
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková
reklama

Ze zhruba osmi stovek podaných žádostí získala grant zhruba polovina. Do složité až neřešitelné situace se dostanou hlavně menší projekty, z nichž mnohé ministerstvo v předchozích letech podpořilo, a letos se na ně už nedostalo. Podle příjemců žádostí postup úřadu dokládá jeho nesystematičnost v podpoře umění. Ministerstvo kultury dlouhodobě argumentuje tím, že na získání grantu si žadatelé nemohou činit nárok a pravidlo, které v jednom roce zaručuje jeho zisk, příště už neplatí.

Na divadlo letos půjde 20 milionů korun (profesionální divadla mají vlastní program podpory), na hudbu skoro 50 milionů a na výtvarné umění 22,5 milionu korun. V oblasti tance ministerstvo podpořilo 36 z 80 žádostí v celkové hodnotě devíti milionů korun. Mezi festivaly dostalo podporu deset z 22 přehlídek, z dvaadvaceti nových tanečních inscenací ale peníze dostanou jen tři. Na celoroční inscenování žádalo o peníze 14 souborů, dostalo je devět - jedná se o příspěvky od 60 do 440 tisíc korun.

Mezi těmi, kteří na celoroční inscenační činnost nedostali nic, je například Taneční studio Light Lenky Tretiagové. Studio v žádosti jako celkové náklady uvádělo 1,2 milionu korun a žádalo o 467 400 korun. V bodování grantové komise získalo 3,44 bodu, poslední podpořený projekt dostal 3,67 bodu; maximum je pět.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…