Hanba, Rusínové nebyli pozváni na oslavy stoletého výročí vzniku republiky. A jak je to se sankcemi a Krymem? Hovoří předák Rusínů Gegalčij

09.10.2018 19:11 | Zprávy

ROZHOVOR Nikdo nemůže vybočit z bruselsko-amerického směru. A ten velí plnou podporu divokému nacistickému režimu v Kyjevě. Proto žádný český úředník ani aktivní politik na vysokém postu nemůže pozvat na slavnosti Rusíny. To říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předák Rusínů a podnikatel s českým pasem Alexandr Gegalčij. Hovořili jsme s ním i o volbách v Donbasu, na Ukrajině, o situaci na Krymu a efektivnosti protiruských sankcí.

Hanba, Rusínové nebyli pozváni na oslavy stoletého výročí vzniku republiky. A jak je to se sankcemi a Krymem? Hovoří předák Rusínů Gegalčij
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Gegalčij, předseda Mezinárodního fondu Ruská Cena udělující stejnojmenné ocenění rusínským spisovatelům

USA uvalily sankce na Rusko, KLDR, Írán a nyní i na některé subjekty v Číně. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova se vyhlašování sankcí stalo pro USA národní zábavou. Co si o sankcích myslíte a jak to asi bude pokračovat?

Sankce USA jsou podle mého názoru velmi pokrytecké. Následně už si nikdo - s výjimkou autorů sankčních zákonů - ani nevzpomene, o čem jsou. Slavný zákon USA o potlačení ruského vlivu v Evropě a Eurasii z roku 2017 má 184 a jeho "ruská" část 98 stránek. A nepočítám doplňky, které přibývají skoro každý měsíc. Zajímavé je, že je tam připomínka, která se týká i České republiky. Pozor! Na summitu NATO ve Walesu v roce 2014 členské státy Severoatlantické aliance rozhodly, že všechny země v NATO musí vynakládat částku rovnající se dvěma procentům svého hrubého národního produktu na obranu do roku 2024. Ano, i to je v zákoně o sankcích.

Nicméně jde o takovou politickou lehkovážnou veselohru - troubení na lesy. Podívejte se, jak tančí nový svět těch, co sankce uvalují. V březnu prezident USA Donald Trump zavedl dodatečná cla na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie, Ruska, Japonska a dalších zemí ve výši 25 a 10 procent. Americké úřady vysvětlily nezbytnost takových opatření pro zájmy národní bezpečnosti. Na konci června reagovala EU s 25 procenty daní na zboží z USA za 2,8 miliardy eur, přičemž ponechala právo stanovit poplatky od 10 do 50 procent u zboží pocházejícího z USA ve výši 3,6 miliardy eur. Americký vůdce pak oznámil připravenost uložit dvacetiprocentní daň na všechna auta dovezená do USA, pokud EU neopustí své plány.

Šestého července Moskva zavedla dodatečná cla na dovoz zboží ze Spojených států. "Kompenzační opatření" byla přijata ve formě dodatečných zvýšených sazeb dovozního cla ve výši 25 až 40 procent hodnoty dováženého zboží. Rusko uvalilo další cla na veškeré americké výrobky, jehož analogy jsou vyráběny v Rusku. Moskva odhaduje škody ze sankcí USA na 537,6 milionů dolarů ročně. USA podaly stížnost u Světové obchodní organizace (WTO) kvůli clům, které Rusko uvalilo v reakci na činy Washingtonu na dovoz hliníku (25 procent) a oceli (10 procent). Spojené státy tvrdí, že Rusko porušuje pravidla WTO, neboť se vzájemná cla vztahují pouze na zboží z USA, a nikoliv na zboží z jiné země. Ruské ministerstvo hospodářského rozvoje uvedlo, že USA nesprávně interpretují povahu opatření přijatých Moskvou. "My jednáme v rámci dohody WTO o zvláštních ochranných opatřeních, která umožňují kompenzovat škody ze zvláštních ochranných opatření přijatých jinou zemí," vyjádřilo se. A tak dále, a tak dále. Fraška. Závidím právníkům, mají špičkově placenou práci do konce století.

Jasně, že budou ze sankcí profitovat určité oligarchické a globalistické kruhy v USA, které právě podporují Trumpa. A už teď vidíme, že roste zaměstnanost v americkém průmyslu. To samozřejmě nahrává Trumpově vládě. Nicméně bude úspěšným kandidátem i v příštích volbách? Já to nevylučuji. V Rusku mají sankce dvojí účinek. První - zpomaluje se růst výroby u tahounů hospodářství, tedy ve strojírenství, elektronice a vojenském průmyslu. Existují také problémy se zásobováním těžebního plynového a naftařského odvětví strojním zařízením. Je to obrovská rána pro hlavní ruský export. Ale je tady i druhá stránka - mobilizuje se a profituje místní průmysl, neuvěřitelným tempem pokračuje vývoj a implementace nových technologií.

Jsem původně inženýrem pro letecké motory a turbíny pro plynárenský průmysl. Se zájmem pozoruji situaci v tomto odvětví. Šťastná Ukrajina odmítla dodávku turbomotorů pro ruské námořnictvo. Za několik měsíců tu výrobu převzal Jaroslavský motorový závod a špičkový ukrajinský turbínový podnik v Nikolajevě stojí na pokraji zhroucení. Sláva Ukrajině! Rusko nabídlo českým výrobcům malých leteckých motorů dlouhodobou spolupráci. A narovinu řeklo, že to dělá jenom za účelem zrychlení přípravné fáze projektu. Za to budou mít Češi velký odbyt pro svou produkci. "A co řeknou v USA?" Zamysleli se dlouze a nezávisle Češi. Tehdy obdrželi ruští partneři od vedení země pěkný balík peněz na vývoj a jsem jistý, že ty letecké motory nabídnou i na export.

USA se nicméně od zbytku světa kvůli surovinám, dluhům a tak dále separovat nemohou. Jak to může skončit?

Společnými ztrátami. Tím více proto, že dnes jeden stát nemůže krýt všechny požadavky svých moderních klíčových odvětví. Na výrobě aerobusů se podílí celá Evropa. Konečně i Rusové dodávají Americe raketové motory pro starty do vesmíru. Americké sankce zavádějí v celosvětovém obchodu nový ordnung. Nebo bordel? Záměrně. Možná, že z toho budou mít USA jako gigant zisk, uvidíme. Ale svět se bude ještě dlouho vzpamatovávat od toho dárečku strýčka Sama. Třešinka na dortu! Sankce USA proti Rusal vedou ke zvýšení cen hliníku na 3 000 amerických dolarů za tunu a k dlouhodobému deficitu kovu na světovém trhu. Pokud USA zruší sankce vůči této společnosti, bude trh s hliníkem normalizován a cena v letech 2018 až 2019 zůstane v rozmezí 2,1 až 2,3 tisíc dolarů za tunu. Tak vypadají podivná americká pravidla ve skutečnosti.

Nejspíš se zúčastníte separatistických voleb na Donbase. Za rok budou i prezidentské volby na Ukrajině. Co od nich očekáváte?

Kdybych byl pozván jako pozorovatel, tak bych jel. Považuji to za svou občanskou povinnost. Situace na Donbasu je velmi dramatická. Atentát na lídra Alexandra Zacharčenka, zvoleného převážnou většinou populace Doněcké lidové republiky, prakticky zničil podstatu a základy minských dohod. Přitom to nebyl první teroristický čin Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) na území Donbasu. Kyjev a EU trvají na tom, že volby bude možné udělat, až bude všechno dohodnuto, rozděleno, usmířeno. Avšak Kyjev má přitom právo nejenom střílet po civilistech, ale i zabíjet své smluvní partnery a potenciální vítěze voleb. Úplný nesmysl.

Jasně, že ve válce a po válce lidé volí válečné hrdiny. I Doněck, i Luhansk dnes potřebují demokraticky zvolenou vládu. A Kyjev potřebuje, aby taková vláda neexistovala, proto připravuje další a další provokace. Co dělat? Pustit do Donbasu tlupy šílených nácků a dát ho vyhladit jako Lidice? Právě takové nálady mají v "demokratické ukrajinské společnosti" navrch. Jeden z hlavních dnešních kandidátů na prezidenta Julie Timošenková ještě nedávno od armády žádala, aby zničila ty hnusné separatisty atomovými zbraněmi. A je třeba říct, že Timošenková není ten nejradikálnější kandidát. Mezi kandidáty jsou mnohem nebezpečnější lidé. Nicméně hlavní rivalové Porošenka a Timošenkové mají mizernou podporu společnosti. Narychlo v USA na prezidenta vyučený zpěvák a lídr skupiny Okean Elzy Svatoslav Vakarčuk vypadá sice divně, ale zpívá na stadionech pro sto tisíc diváků. Perspektivní kádr.

Bohužel nevidím žádného lídra s pozitivním programem, který by se mohl stát prezidentem. Rozhodovat se bude ve Washingtonu s demonstrativní demokratickou podporou Berlína a Londýna. Možná něco důležitého k tomu ještě řeknou pánové Jefim Fištejn a ten sexmodel z Evropských hodnot. Při tom všichni dohromady určitě zapomenou říct, že už dnes Ukrajina dluží kolem 75 000 000 000 amerických dolarů. A ten dluh nebudou splácet žádní oligarchové či politické špičky, ale obyčejní Ukrajinci. Každý z nich, včetně kojenců, už dluží zahraničním věřitelům přibližně 2 000 dolarů. Státní dluh dělá víc něž 70 procent hrubého domácího produktu. Střední měsíční plat Ukrajince je 300, starobní důchod 50, nejskromnější pohřeb stojí 150 a kremace s hudbou na flešce 200 dolarů. Bude ještě hůř. Ukrajina se řítí do pekla. A na tom mají zájem USA a EU, pro které jsou Ukrajinci "kanónenfutr", tedy potrava pro děla. Tak se plní sen Otto von Bismarcka "oslabit a popřípadě i zničit Rusko válkou mezi Rusy".

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…