Havel by podpořil Schwarzenberga, prohlašují jeho bývalí spolupracovníci

23.01.2013 21:46

Přátelé a bývalí spolupracovníci Václava Havla se ostře ohradili proti prohlášení neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera, že se Karel Schwarzenberg neprávem ztotožňuje s odkazem Václava Havla. „Jako nejbližší spolupracovníci Václava Havla i jako jeho dlouholetí přátelé, cítíme potřebu ohradit se vůči tvrzení v prohlášení Jana Fischera,“ stojí v jejich vyjádření, která má k dispozici server Novinky.cz.

Havel by podpořil Schwarzenberga, prohlašují jeho bývalí spolupracovníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg postupuje do druhého kola boje o Hrad
reklama

 

„Již před listopadem 1989 Václava Havla pojily s Karlem Schwarzenbergem – především na základě jeho působení v Mezinárodním helsinském výboru – přátelství a vzájemná úcta. Václav Havel vrcholně oceňoval jeho působení v postavení svého poradce a kancléře v období, kdy byl československým prezidentem,“ píše se v prohlášení.

Havel by také Schwarzenberga podpořil

Je-li tedy v prezidentské kampani jméno Schwarzenberga spojováno se jménem Havla, nejedná se podle jejich názoru o „přivlastňování si památky vůdce sametové revoluce“, ale o pojmenování kontinuity a navazování na Havla v nadstranickém, spravedlivém a mezinárodně uznávaném vykonávání prezidentského úřadu. A právě tento přístup Schwarzenberg dle jejich přesvědčení jednoznačně splňuje.

„Plně proto podporujeme Karla Schwarzenberga jako kandidáta na funkci prezidenta republiky, stejně, jako by jej podle našeho nejhlubšího přesvědčení podporoval i Václav Havel,“ uzavírají. Prohlášení podepsalo celkem 30 lidí, mezi nimi například Ladislav Špaček, Ivo Mathé, Věra Čáslavská, Vladimír Hanzel nebo Martin Palouš.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …