Havel byl filosoficky myslící státník, říká gruzínský exprezident Ševardnadze

22.12.2011 17:14

Zatímco z Ruska se na zítřejší pohřeb Václava Havla nechystá ani prezident Medvěděv, ani premiér Putin, ze sousední Gruzie dorazí hned dva nejvyšší představitelé státu - současný prezident Michail Saakašvili a jeho předchůdce v úřadě Eduard Ševardnadze. Druhý jmenovaný na Havla se smutkem vzpomíná a říká, že Gruzínci si Havla velmi váží za to, že se jich zastal ve válce s Ruskem v roce 2008. Za zmínku stojí, že prezident Klaus v témže konfliktu Gruzii odsoudil.

Havel byl filosoficky myslící státník, říká gruzínský exprezident Ševardnadze
Foto: rep
Popisek: K úmrtí Václava Havla
reklama

Gruzie je zemí, kde se narodil Stalin. V těchto dnech tam však na nedávno zesnulého Václava Havla nahlížejí mnohem přátelštěji než u nesrovnatelně většího souseda Gruzie, v Rusku. Zatímco ruský prezident Medveděv zaslal pouze oficiální vyjádření soustrasti prostřednictvím ruské ambasády a na Havlův pohřeb se v žádném případě nechystá ani on, ani premiér Putin, tak z Gruzie na zítřejší smutný obřad přijedou hned dva nejvýznamnější představitelé státu – současný prezident Michail Saakašvili a jeho předchůdce v úřadě Eduard Ševardnadze, v naší zemi dobře známý jako bývalý sovětský ministr zahraničí.  Rozhovor s právě se Ševardnadzem přináší server Aktuálně.cz.

Rusko-gruzínská válka: Klaus versus Havel

Když v létě 2008 došlo k rusko–gruzínské válce, Havel se naprosto jednoznačně postavil za Gruzii., spolu s ním tak učinila česká vláda v čele s Mirkem Topolánkem (ODS). Za zmínku stojí, že prezident Klaus se postavil proti Gruzii.

"Když medvěd přepadne trpaslíka, aby se to aspoň vědělo a řeklo. Že trpaslík provedl chybné kroky, může být pravda, ale je třeba říct, kdo je ten hlavní agresor," prohlásil Václav Havel v roce 2008. Ševarnadze si ho za tato slova váží a není sám. V Gruzii se prý Havel těší velké úctě.  

Sledujeme téma Skon Václava Havla

„Zpráva o smrti Václava Havla mnou hluboce otřásla. Protože to je velká ztráta nejen pro český národ, ale i pro celý demokratický svět,“ prohlásil exprezident. Podle Ševarnadzeho byl Havel jediným disidentem, který jako prezident splnil očekávání světové veřejnosti, ale i samotného českého národa.

Bývalý sovětský ministr zahraničí se prý s Havlem setkal víckrát, ale v paměti umu utkvělo především setkání z roku 1994, kdy se Ševardnadze zastavil v Praze na pár hodin při cestě na návštěvu do USA. Při této příležitosti s Havlem dlouze debatovali a na Ševardnadzeho udělal Havel dojem coby filosoficky myslící státník.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…