Havel s Klausem se prý dokázali i shodnout. Víc prozradí životopis od Michaela Žantovského

22.08.2014 20:36

Kvůli pocitu ztráty ze smrti bývalého prezidenta Václava Havla, ale i dluhu vůči němu se rozhodl jeho někdejší blízký spolupracovník a dnes velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský napsat životopis první polistopadové hlavy státu. Na podzim vyjde v Česku, Británii, USA a dalších zemích a podle autora v něm nebudou chybět ani kontroverzní názory na Havla.

Havel s Klausem se prý dokázali i shodnout. Víc prozradí životopis od Michaela Žantovského
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla

Prostor dostal i jeho nástupce na Hradě a častý kritik Václav Klaus. Kniha však bude chtít ukázat i to, že se tyto dvě rozdílné osobnosti dokázaly shodnout a zamezit veřejnému střetu, který by poškodil Česko. Žantovský to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.

„Přivedl mě k tomu okamžik smrti Václava Havla a pocit ztráty a dluhu, se kterým jsem se neuměl několik týdnů vyrovnat. Asi po měsíci jsem dospěl k závěru, že ten dluh bych se asi nejlépe mohl pokusit splatit, když o něm něco napíšu," vysvětlil jeden ze zakladatelů Občanského fóra a později Havlův mluvčí, proč se rozhodl sepsat biografii, která v češtině vyjde s prostým názvem Havel.

Knihu o Havlovi nejprve napsal jen anglicky

Původně kniha vznikla v angličtině, a to nejen z důvodu, že měla být určena pro čtenáře v zahraničí, kde podle Žantovského chybí kniha popisující celý Havlův život. „Bál jsem se, že mám k té látce hrozně blízko a nebudu schopen patřičného odstupu, tak jsem jako takový mechanismus nakonec dospěl k názoru, že to napíšu anglicky. Cizí jazyk dává větší odstup," řekl autor, který v angličtině několikasetstránkovou knihu pojmenoval Havel. A Life (Havel. Život).

Osobnost bývalého dramatika, disidenta, myslitele a státníka přitahuje podle Žantovského i tři roky po jeho smrti v zahraničí velký zájem. „A v určitém smyslu možná ještě akutnější než dříve, protože my se nacházíme v takovém zvláštním historickém období," soudí. Příčinou je podle něj nedávná krize a ztráta důvěry v politiky. „Pocit, že chybí osobnosti a hodnotové zakotvení politiky, je poměrně rozšířený nejen u nás. V takové chvíli se lidé obracejí k těm politikům, kteří takové hodnotové zakotvení měli - a Václav Havel byl rozhodně jedním z nich," dodal Žantovský.

Havel není jen tím, kdo svrhl komunistický režim

Připustil, že v zahraničí je Havel vnímán především jako muž s gloriolou „sametového revolucionáře", který pomohl svrhnout komunistický režim. „Na Havlovi je toho ale daleko víc, co lidi přitahuje nebo by je přitahovalo, kdyby o tom věděli. Tahle knížka je tak pokusem přiblížit i ty další stránky jeho života, tvorby a myšlení," řekl k publikaci, která v Česku vyjde na konci října. Následovat budou vydání v Německu, Británii, USA a dalších státech.

Ačkoli bude mapovat celý Havlův život, větší prostor v ní budou mít 60. léta, kdy se Havel prosadil jako dramatik, přelom 70. a 80. let spojený s Chartou 77 a převratné události roku 1989 a let následujících, kdy se z Havla disidenta stal Havel prezident. Právě tehdy s ním byl Žantovský v nejužším kontaktu. Informace k ostatním obdobím prý čerpal z jiných knih o Havlovi, z více než 30.000 dokumentů digitalizovaných v pražské Knihovně Václava Havla a ze zhruba 70 rozhovorů s Havlovými přáteli, současníky, ale i oponenty.

Havel a Klaus spolu uměli i spolupracovat

Tím asi nejznámějším byl Václav Klaus, který autorovi také vylíčil svůj pohled na svého předchůdce. „Já tam nijak neskrývám, že často měli na věci velmi odlišné názory, že měli polemiky a že kriticky viděli různé své činy," řekl Žantovský. Rozpory obou představitelů jsou podle něj dobře známé. „Co se často potlačuje, je to, v kolika oblastech spolu spolupracovali, v kolika si vycházeli vstříc a jakým způsobem přes všechny svoje názorové rozdíly dokázali zamezit tomu, aby to napětí přerostlo ve veřejnou a ničivou srážku, která by velmi uškodila této zemi," dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …