Havlíček, Dolejš a Kolovratník se sešli po devíti hodinách ve sněmovně ještě ve studiu ČT. Téma? Opět lithium

16.10.2017 22:35

Sněmovna požádala vládu, aby zrušila platnost memoranda o lithiu, které podepsal s australskými těžaři krátce před volbami ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Ten byl spolu s poslanci Jiřím Dolejšem (KSČM) a Martinem Kolovratníkem (ANO) hostem pořadu Události, komentáře ČT24.

Havlíček, Dolejš a Kolovratník se sešli po devíti hodinách ve sněmovně ještě ve studiu ČT. Téma? Opět lithium
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Havlíček

„Vůbec neuškodilo, že se toto téma otevřelo,“ míní Dolejš. „Chránit naše domácí surovinové bohatství je důležitá a strategická věc. Nedošlo by k takové debatě, kdyby vláda nezaspala,“ podotkl Dolejš.

„Čekal jsem více racionálních argumentů,“ sdělil Havlíček k celé dnešní debatě. Překvapivě jej pak pochválil Kolovratník za to, že od osmé večerní prý ministr již mluvil vcelku rozumně. Jen zdůraznil, že Česko by přišlo o stovky miliard, kdyby memorandum zůstalo v platnosti. Zároveň také poukázal na obavy z arbitráže. 

„Hraje se o stovky miliard. Ale je potřeba tu debatu vrátit věcně na zem,“ dodal k tomu Havlíček. Dolejš pak poukázal na skutečnost, že komunisté měli obavy, aby finance z těžby neodcházely z republiky, ale zůstávaly zde. „Tato debata se měla vést v roce 2010, kdy se začaly vydávat první průzkumné licence,“ řekl k tomu Havlíček.

Kolovratník se pak následně zastával rozhodnutí ministerstva životního prostředí. „Tvrdím, že ministerstvo je v celé věci skutečně nevinně,“ řekl Kolovratník. Dolejš pak zkritizoval vládu jako celek – zachovala se podle něj nekompetentně. „Zajímalo by mě, kolik memorand je ještě na ministerstvech,“ sdělil. 

Havlíček si pak stále trval na svém, že memorandum bylo nezávazné. „Dávalo šanci, aby Česká republika se mohla do celého projektu vrátit,“ sdělil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zákulisí, špína, intriky v ČSSD: Máme sobotní fotku „Pocheho gangu“, kterou vám jinde neukážou. A informace o popravě Zimoly, které se taky jinde nedozvíte

4:43 Zákulisí, špína, intriky v ČSSD: Máme sobotní fotku „Pocheho gangu“, kterou vám jinde neukážou. A informace o popravě Zimoly, které se taky jinde nedozvíte

Širší vedení ČSSD dalo na sobotním zasedání v Hradci Králové důvěru předsedovi strany a vicepremiéro…