Havlova knihovna připomene 25 let od vzniku petice Několik vět

27.05.2014 6:49

Knihovna Václava Havla dnes připomene 25. výročí vzniku petice Několik vět, která v létě 1989 žádala propuštění politických vězňů, svobodu shromažďování, sdělovacích prostředků a nezávislých hnutí. Do kolapsu komunistického režimu v listopadu 1989 ji podepsalo na 40 tisíc lidí. K disidentům, známým umělcům a vědcům se tehdy připojila i široká veřejnost nespokojená s poměry v totalitním Československu.

Havlova knihovna připomene 25 let od vzniku petice Několik vět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Několik vět bylo publikováno 22. června 1989 v ilegálních Lidových novinách a 29. června odvysílala text rozhlasová stanice Svobodná Evropa. Hlavními autory petice byli disidenti Václav Havel, Alexandr Vondra a Jiří Křižan, který dal manifestu název.

Na prvních podpisových arších stála vedle sebe jména jejich kolegů Jiřího Dienstbiera, Petra Uhla, Ludvíka Vaculíka nebo Jána Čarnogurského spolu s podpisy uznávaných umělců jako Josefa Kemra, Jiřího Menzela či Jiřího Suchého. K výzvě se přihlásili také význační vědci jako psychoterapeut Jaroslav Skála, filozof Ladislav Hejdánek nebo historik Josef Hanzal.

Na roli petice v předlistopadovém vývoji přijdou večer do Knihovny Václava Havla zavzpomínat tehdejší odpůrci komunistického režimu Alexandr Vondra a Stanislav Devátý nebo dcera Jiřího Křižana Rebeka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek zvažuje vystoupení z katolické církve. Kvůli Haně Lipovské

12:10 Kalousek zvažuje vystoupení z katolické církve. Kvůli Haně Lipovské

Jak jsme již informovali, včerejší tajná volba, v níž byla dovolena poslední tři volná místa v Radě …