Havlova knihovna připomene 25 let od vzniku petice Několik vět

27.05.2014 6:49

Knihovna Václava Havla dnes připomene 25. výročí vzniku petice Několik vět, která v létě 1989 žádala propuštění politických vězňů, svobodu shromažďování, sdělovacích prostředků a nezávislých hnutí. Do kolapsu komunistického režimu v listopadu 1989 ji podepsalo na 40 tisíc lidí. K disidentům, známým umělcům a vědcům se tehdy připojila i široká veřejnost nespokojená s poměry v totalitním Československu.

Havlova knihovna připomene 25 let od vzniku petice Několik vět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Několik vět bylo publikováno 22. června 1989 v ilegálních Lidových novinách a 29. června odvysílala text rozhlasová stanice Svobodná Evropa. Hlavními autory petice byli disidenti Václav Havel, Alexandr Vondra a Jiří Křižan, který dal manifestu název.

Na prvních podpisových arších stála vedle sebe jména jejich kolegů Jiřího Dienstbiera, Petra Uhla, Ludvíka Vaculíka nebo Jána Čarnogurského spolu s podpisy uznávaných umělců jako Josefa Kemra, Jiřího Menzela či Jiřího Suchého. K výzvě se přihlásili také význační vědci jako psychoterapeut Jaroslav Skála, filozof Ladislav Hejdánek nebo historik Josef Hanzal.

Na roli petice v předlistopadovém vývoji přijdou večer do Knihovny Václava Havla zavzpomínat tehdejší odpůrci komunistického režimu Alexandr Vondra a Stanislav Devátý nebo dcera Jiřího Křižana Rebeka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Brutální hnus, pro který by ve slušné společnosti nemělo být místo.“ Petr Žantovský se rozčílil. Podívejte se nad kým

5:15 „Brutální hnus, pro který by ve slušné společnosti nemělo být místo.“ Petr Žantovský se rozčílil. Podívejte se nad kým

TÝDEN V MÉDIÍCH Velice nevěrohodně působilo bubnování na poplach kvůli ohrožení svobody ze strany on…