Hayato Okamura nabádá voliče: Volejte mi klidně i v noci. V Senátu chce bránit znejistěnou demokracii

20. 8. 2018 16:40

Překladatel na volné noze Hayato Okamura, bratr známějšího Tomia, kandiduje do Senátu. O přízeň voličů se bude na podzim ucházet v obvodu Praha 8, kde již nějakou dobu provozuje intenzivní kontaktní kampaň. Hayato, který kandiduje v barvách KDU-ČSL a také s podporou Strany zelených, si o politice povídal v rozhovoru pro iDnes.cz.

Hayato Okamura nabádá voliče: Volejte mi klidně i v noci. V Senátu chce bránit znejistěnou demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hayato Okamura

V diskusním pořadu Rozstřel se Okamury ptal moderátor Vladimír Vokál mimo jiné i na komplikovaný vztah trojice bratrů Okamurových, kterým nedávno zemřel otec. Začátek rozhovoru se ale týkal schizofrenní situace pramenící z programových rozdílností KDU-ČSL a Strany zelených, s jejichž podporou Okamura kandiduje do Senátu. „Senát, to není komora stran, ale osobností. Do té kandidatury jdu s tím, že chci zastupovat řadu podobně smýšlejících lidí bez ohledu na stranickou příslušnost,“ míní Okamura.

Anketa

Je pro vás 21. srpen 1968 bolavé téma?

16%
84%
hlasovalo: 12732 lidí

Podle Hayaty Okamury se dají v obou stranách najít pojící prvky, jedním z nich je například vstřícný přístup k Evropě. Moderátor Vladimír Vokál poté připomněl spíše programové odlišnosti obou stran, mezi které patří například práva homosexuálů nebo podpora uprchlíků, ale Hayato Okamura konkrétní odpověď neposkytl. „Budu se řídit podle svého svědomí, jak to říká Ústava. Nikdo se nemůže plně orientovat ve všem. Proto vyvinu úsilí, setkám se s odborníky z dané oblasti a utvořím si na věc svůj vlastní názor, abych mohl správně hlasovat,“ popsal svůj budoucí modus operandi Okamura.

Fotogalerie: - Srpen 1968 v Liberci

21. srpna 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci
Srpen 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci

Poté kritizoval končící senátorku z obvodu Praha 8 Danielu Filipiovou (ODS), která podle něj nebyla v dostatečném kontaktu s voliči. „Pokud se stanu senátorem, budu se snažit být v každodenním kontaktu s lidmi ve svém obvodu. Dosavadní senátorka byla v tomhle ohledu neviditelná, mně budou moci lidé zavolat v podstatě klidně i v noci,“ deklaroval odvážný plán Hayato Okamura.

Hayato Okamura se dle vlastních slov chce zaměřit zejména na demokraticky smýšlející občany. Vadí mu dosavadní práce prezidenta Miloše Zemana. „Můj akcent je práce pro demokracii v momentě, kdy je u nás demokracie určitým způsobem znejistěna. Tím, že například pan prezident Miloš Zeman nectí dostatečně ducha Ústavy,“ kritizuje prezidenta za údajně velmi kreativní přístup k vykládání Ústavy České republiky.

Fotogalerie: - Poslední rozloučení se Šteinerem

Poslední rozloučení s bývalým vlivným komunálním p...
Poslední rozloučení s bývalým vlivným komunálním p...
Poslední rozloučení s bývalým vlivným komunálním p...
Poslední rozloučení s bývalým vlivným komunálním p...
Poslední rozloučení s bývalým vlivným komunálním p...
Poslední rozloučení s bývalým vlivným komunálním p...

Řeč ale nepřišla jen na chování prezidenta Miloše Zemana. Spolu s moderátorem Vladimírem Vokálem řešil Hayato Okamura i složitý vztah, který má se svým bratrem Tomiem, předsedou protiimigrační SPD. „Proti jeho politickému názoru se vymezuji. Tomio se se mnou moc nechce stýkat. Já bych se s ním sešel hned, nad čajem, nad pivem, klidně i bez probírání politických věcí. Ale je to možná také proto, že má teď pořád co dělat,“ zapřemítal Okamura

Ačkoli se to nezdá, KDU-ČSL v letošních senátních volbách aspiruje na to, aby se stala vůbec nejsilnější stranou v horní komoře Parlamentu. Nyní je nejsilnějším senátorský klub ČSSD s 23 členy, KDU-ČSL je druhá s 16 členy. Zatímco lidovci ale obhajují pouhé tři mandáty, sociální demokraté, zmítaní momentálně krizí pramenící z odlivu voličů, budou bránit hned jedenáct křesel.

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Marek Korejs

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…