Heger chce privatizovat pojišťovny, útočil Rath. Odbornice: Nevadilo by to

13.05.2012 14:22

Nový zákon o zdravotních pojišťovnách má podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha za cíl privatizovat tyto dosud veřejnoprávní instituce. Ministr Leoš Heger to popřel, odbornice Světové banky Hana Brixi ovšem podotkla: Je vlastně jedno, kdo ty pojišťovny vlastní. Důležitý je přísný dohled.

Heger chce privatizovat pojišťovny, útočil Rath. Odbornice: Nevadilo by to
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

"Vláda chce prolomit veřejnoprávní charakter zdravotních pojišťoven. Chce je privatizovat," řekl Rath v nedělních Otázkách Václava Moravce. "Tyhle výroky o privatizaci mi připomínají heslo 'podle sebe soudím tebe'," reagoval pohotově Heger. Privatizovat prý pojišťovny nikdo nechce.

"Budou jen zcela jasná pravidla, jak se lidé do správních rad pojišťoven dostávají, jinak všechny zůstanou veřejnoprávní," řekl ministr. "Vždyť to funguje. Máme u nás například veřejnoprávní vysoké školy a ty nikdo nerozkrádá, nikdo je neprivatizuje a fungují docela dobře."

Na to se Rath ohradil: "Pojišťovny vybírají daně, pane ministře. Celkem si přijdou na 250 miliard. Ukrást vysokou školu chce málokdo, ale sáhnout si na 250 miliard chce určitě i z vašeho okolí asi leckdo."

Situaci mírnila expertka Světové banky Brixi. Podle ní totiž vůbec není důležité, kdo pojišťovnu vlastní. Důležité je, jak funguje. "Zdravotnický systém nikdy nebude fungovat dokonale," řekla. "V systému konkurujících si pojišťoven, který je nastaven v České republice, je velmi důležité, aby byly pojišťovny dobře regulovány. Úloha státu je tam podstatná, ale na vlastnictví zase tolik nezáleží. Jestli je to soukromá nebo veřejnoprávní pojišťovna, to je úplně jedno."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

20:14 „Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

Václav Klaus mladší se dnes stal terčem verbálních útoků, když šel uctít památku padlých na Národní …