Heger vykompenzuje nemocnicím vyšší DPH. Přidá jim až pět miliard

19.08.2011 8:59

Ministr zdravotnictví Leoš Heger připustil, že zohlední růst DPH, až se bude rozhodovat o platbách nemocnicím na příští rok. Zvýšení DPH by tak nemocnicím zaplatily zdravotní pojišťovny.

Heger vykompenzuje nemocnicím vyšší DPH. Přidá jim až pět miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Leoš Heger
reklama

"Bude tam nějaký přídavek na DPH," řekl Heger Hospodářským novinám. Do nemocnic by tak mohlo přitéct až pět miliard navíc. "Předpokládá se, že se na pojistném vybere o dvě miliardy víc než letos a další plus budou tři miliardy přerozdělené z rezerv pojišťoven," vysvětlil.

I přes finanční injekci ale zůstane deficit způsobený kombinací růstu platů zdravotníků, vyšší DPH a běžné inflace. "Pořád zůstane deficit, který se rozpustí na poskytovatele péče, a oni si s tím budou muset poradit," podotkl.

Zatím nemocnice o penězích jednají přímo s pojišťovnami, předpokládá se ovšem, že se do hry tradičně vloží i ministerstvo. Ministr bude nutit pojišťovny, aby všechny peníze z pojistného daly nemocnicím. Ty se ale brání. "Nejsou rezervní miliardy. Ty peníze budou potřeba na pokrytí deficitu," řekl šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Těch pěti miliard podle něj dosáhl deficit.

Pětimiliardová injekce ovšem nemocnice stejně neuspokojí. "Příští rok budeme mít problém. Rozpuštění pár miliard nemusí hrát takovou roli," svěřil se ředitel FN Hradec Králové Roman Prymula.

Čtěte:

Heger chce odpolitizovat nemocnice

Heger si chce získat ředitele nemocnic. Bude je přemlouvat k podpoře reforem

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …