Senát navzdory hlasitému nesouhlasu krajů i obcí schválil kontroverzní novelu školského zákona, která přenáší financování nepedagogických pracovníků ve školách ze státu na kraje a obce. Podle hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše (ANO), který je zároveň předsedou Asociace krajů ČR, jde o nesystémový krok, jenž ohrožuje stabilitu školství v celé zemi.
„Senát dnes schválil změnu financování nepedagogických pracovníků ve školách. Tento krok je nesystémový a ohrožuje stabilitu školství v celé zemi. Vláda se tím zbavila odpovědnosti a přenesla ji na kraje a obce – bez dohody a bez adekvátních kompenzací. To je nepřijatelné,“ uvedl Holiš bez servítků.
Školníci, kuchařky, hospodářky nebo správci budov – tedy nepedagogický personál – jsou přitom podle krajů klíčovou součástí školského systému. Přenesení jejich financování na bedra krajů a obcí bez jasného systému a bez peněz znamená jediné: další rozvrat veřejných služeb.
„Jen pro Zlínský kraj to bude znamenat o 100 milionů korun méně v rozpočtu roku 2026. V součtu všechny kraje přijdou o 1,4 miliardy korun,“ varuje Holiš.
Podle něj se vláda Petra Fialy (ODS) snaží opakovaně zbavit své odpovědnosti a místo partnerské debaty s kraji volí silový postup. „Kraje chtějí hledat řešení, ale vláda nás nebere jako partnery. Dělá z nás jen odkladiště svých problémů,“ dodává hejtman.
Holiš připomněl i postoj prezidenta Petra Pavla, který v únoru sám vyjádřil vážné výhrady k této novele. „I pan prezident jasně řekl, že návrh není dobře připravený a přirovnal ho k fiasku digitalizace stavebního řízení. Naprosto s tím souhlasím,“ připomněl Holiš.
Z pozice předsedy Asociace krajů ČR proto apeluje na prezidenta, aby zákon nepodepsal. „Apeluji a budu žádat, za všechny kraje, pana prezidenta, aby tyto změny nepodepsal.“
Problémů, které vláda podle Holiše hází na kraje bez řešení, je přitom více. „Stále nemáme dořešené finance na opravy silnic v roce 2025, není upravené rozpočtové určení daní pro kraje, není jasné financování nepedagogů ve druhé půlce roku 2025 – a teď na nás vláda hází další zátěž.“ Závěr hejtmana je jasný a nekompromisní: „Takto opravdu NE!“
Podobně ostře se k novele vyjádřil i senátor za Zlínsko Oldřich Hájek (ANO), který hlasoval proti vládnímu návrhu: „Jde o nepromyšlený návrh, kterým se stát zbavuje svých zaměstnanců a ‚převádí‘ je na obce a kraje, aniž by zajistil odpovídající finance přes úpravu rozpočtového určení daní. Jen pro krajské samosprávy bude chybět až 1,5 miliardy korun ročně. U obcí to může být ještě víc.“
Senátor Hájek upozornil, že novela neřeší spravedlivé nastavení financí ani faktickou proveditelnost. „Takhle se opravdu neprovádí stabilizace státního rozpočtu,“ poznamenal po hlasování s trpkostí.
Naopak vládní senátor Josef Bazala (KDU-ČSL) za Uherskohradišťsko novelu podpořil – i když přiznal, že má vážné výhrady. „Ano, podporuji cíl této novely – více podpory pro děti, dostupnější školky, jednotné přijímačky. Ale ptám se: Jsme na to připraveni? Máme dost kvalifikovaných odborníků, které zákon požaduje? Nehrozí, že na obce přeneseme nové povinnosti bez dostatečných zdrojů?“
Bazala, který je bývalým starostou, uznal, že dopady mohou být tvrdé. „I když škola bude mít méně žáků, uklízečka bude muset umýt stejnou podlahu. A kuchařky pořád navaří, i když třeba méně.“
Zákony podle něj nelze posuzovat ideologicky, ale očima těch, kdo je musí vykonávat. „Novela míří správným směrem, ale budu hlídat, aby její dopad byl spravedlivý a udržitelný.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný