Hejtman Kuba načůral do kaváren: Pokud jde o Rusko a Dukovany...

06.02.2021 18:42

Někdejší ministr průmyslu a obchodu a dnes jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) ukazuje, že se nezdráhá jít proti proudu. Zatímco předseda ODS Petr Fiala tvrdí, že vláda by neměla Rusko a Čínu pouštět do tendru na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, Kuba to vidí zcela jinak. V rozhovoru pro Deník N se rozhodl vyložit, proč by Rusko nemělo být dopředu odmítnuto.

Hejtman Kuba načůral do kaváren: Pokud jde o Rusko a Dukovany...
Foto: Screen ČT24
Popisek: Martin Kuba v Otázkách Václava Moravce

Anketa

Koho z těchto kandidátů byste volili za prezidenta republiky?

hlasovalo: 13113 lidí

Zatímco pravicová koalice SPOLU, tj. koalice ODS, TOP 09 a lidovců, svorně prohlašuje, že by mohlo být nebezpečné vpustit do tendru na dostavbu Dukovan Rusko, protože Ruská federace vnímá členské státy NATO jako své protivníky, Martin Kuba je jiného názoru.

Ač je Kuba členem ODS, nezdráhá se nahlas říct, že by vláda neměla Rusku třískat dveřmi před nosem. Už proto ne, že čím víc uchazečů o dostavbu Dukovan bude, tím spíš se podaří stlačit cenu celého projektu. Vláda by se na nabídku ruského Rosatomu rozhodně mohla podívat.

„No, proč by se na ni nemohla podívat? A pak ať postupuje podle toho, jak si to vyhodnotí,“ poznamenal Kuba s tím, že vyřadit takovou nabídku lze vždycky. Vláda to může udělat kdykoliv.

„Tendr má řadu kroků. To, že vám dá někdo nabídku, ještě neznamená, že ho zaangažujete. Stát má přece kdykoliv možnost do tendru sáhnout. Proč by to bylo spjaté s arbitráží? Vždyť to tam vůbec není,“ řekl Kuba.

Osobně si umí představit, že by ruské firmy mohly být součástí širšího konsorcia, které nový blok postaví a ve kterém budou hrát prim jiné firmy, např. německý Siemens.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…