Hejtman Půta po vítězství u soudu: Mám pochopení pro Babišovu zarputilost

28.05.2020 9:18

Podle názoru soudu se hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) nedopustil korupčních činů z nichž ho vinilo státní zastupitelství. Soud dokonce konstatoval, že se Půtův případ vůbec neměl dostat k soudu. I navzdory tomu, že kauze chyběly jasné důkazy, že ke zločinu došlo, se kauza vlekla pět let. Podle hejtmana to není dobrá zpráva o fungování české justice. Po své vlastní zkušenosti má prý také více pochopení pro premiéra Andreje Babiše, který se i navzdory kauze Čapí hnízdo zarputile drží premiérského postu.

Hejtman Půta po vítězství u soudu: Mám pochopení pro Babišovu zarputilost
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

Hejtman Libereckého kraje (Starostové pro Liberecký kraj) se po více než pěti letech právní bitvy se státními zástupci dočkal vítězství. Soud konstatoval, že se nedopustil korupčních činů, ze kterých byl státním zastupitelstvím viněn a nepřijal úplatek. Verdikt je zatím nepravomocný, ale i tak pro hejtmana znamená vítězství. V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV poznamenal, že se necítí jako oběť české justice, ale má za to, že jeho případ není dobrou vizitkou pro fungování hledače spravedlnosti v České republice.

Já nevím, jestli 'oběť‘ je úplně to správné slovo, ale s tím, jak ta celá věc dlouho trvala, úplně spokojený nejsem a nemyslím si, že je to dobrá zpráva o tom, jak justice v České republice funguje,“ poznamenal Půta, jenž připomněl, že sám soudce při čtení rozsudku konstatoval, že pro vznesená obvinění chyběly důkazy a kauza neměla k soudu vůbec jít. „Tak to ve mně vzbuzuje jistou pochybnost, proč se to děje,“ poznamenal Půta s tím, že nechce zmiňovat nikoho, komu jeho stíhání mohlo přijít vhod, pokud pro svá obvinění nebude mít jasné důkazy.

Trvá si však na tom, že v roce 2012 Starostové a nezávislí vyhráli volby, protože občanům slibovali změnu, slibovali otevřenost a rozhodování o záležitostech kraje nikoli někde ve stínu, kam není vidět. A některým lidem tato změna nemusela být po chuti.

„Já si myslím, že se celé řadě lidí ulevilo, když symbol změny na kraji začal mít problémy,“ poznamenal Půta.

Říká se, že na politiky by se neměla vztahovat presumpce neviny, nýbrž presumpce viny a že by se z politiky po čas svého případného obvinění měli stáhnout a vrátit se, až budou očištěni. Podle Půty by to byla správná myšlenka, kdyby hledání spravedlnosti v Česku netrvalo mnoho a mnoho let.

„Myslím si, že ve chvíli, kdy se soudní procesy táhnou tolik let, se presumpce viny po politicích vyžadovat prostě nemá,“ vyjádřil se jasně.

Po pěti a půl letech tahanic se soudy má prý navíc větší pochopení pro předsedu vlády Andreje Babiše (ANO), který se zarputile drží premiérského křesla a navzdory šetření v kauze Čapí hnízdo odmítá svůj post opustit, byť jedním dechem dodal, že každý případ je potřeba posuzovat individuálně. „Ta věc je na rozhodnutí každého člověka, který se v té situaci ocitne,“ zdůraznil. „Dokud ten stav, který vám někdo popisuje, nezažije na vlastní kůži, tak myslím, že je nepřenositelný. ... Já se přiznám, že mám možná větší pochopení pro to, že se Andrej Babiš tak zarputile brání tomu, že nechce odstoupiut, pokud je přesvědčen o své nevině. Ale já neumím posoudit tu kauzu a nechtěl bych ji posuzovat," doplnil ještě.

Odmítl však tvrzení Andreje Babiše, že by bylo možné objednat si trestní stíhání. Zdá se mu spíš, že někteří státní zástupci nedělají svou práci tak, jak mají, protože nepředkládají důkazy v neprospěch i v prospěch obviněných, jak jim to ukládá zákon.

Ve druhé polovině prozradil, jak dopadne vládní uvažování o poskytnutí finanční pomoci v časech koronaviru na Liberecký kraj. Kabinet rozhodl, že se část pomoci bude posktovat z peněz původně určených pro obce a kraje a jen Liberecký kraj touto cestou přijde asi o 160 milionů korun, s čímž Půta rozhodně není spokojen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…