Hejtmani: Ti čeští šetřili, moravští utráceli, píší noviny

12.09.2016 7:57

Za pár týdnů tu máme krajské volby. Podle pondělní MF Dnes přišel tedy na čas na zhodnocení práce dosavadních vládců kraje. Jak si vedli? Čeští hejtmani prý šetřili, zatímco moravští utráceli. Na první pohled si tedy čeští hejtmani vedli lépe. Jenže to může také znamenat, že neuměli peníze použít na dobré projekty.

Hejtmani: Ti čeští šetřili, moravští utráceli, píší noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Dluhy se mají platit. Čeští hejtmani se tohoto pravidla drželi a dluhy krajů se pokoušeli snížit. Moravští hejtmani šli jinou cestou. „Přeborníkem“ je šéf Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). „V porovnání s rokem 2012 má závazky vyšší téměř o osm set milionů korun. Následuje ho zlínský region pod velením dalšího sociálního demokrata Stanislava Mišáka, jenž bude muset splácet o půl miliardy více než před čtyřmi lety,“ píše deník. Nejzadluženější je kraj Olomoucký, ale na obranu končícího hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) se sluší dodat, že se dluh za jeho vlády zvýšil jen málo.

Rekordmanem ve splácení je Středočeský kraj s Milošem Peterou (ČSSD) v čele. V koaliční vládě s komunisty dokázal dluhy kraje snížit o 800 milionů. Mezi českými kraji je premiantem ten Plzeňský, který dlouhodobě nedluží prakticky nic. Zdálo by se tedy, že si české kraje vedou lépe než ty moravské. Jenže zdání může klamat.

„Snižování dluhu nemusí být úplně důsledkem nějaké velké snahy, ale spíše jde o to, že kraje neumějí peníze utratit. Tedy investovat třeba do oprav či stavby silnic. Kraje si pak peníze uložily na účty, a zadlužení tím pádem kleslo,“ upozorňuje finanční analytik Marek Dřímal.

Existuje však i jiný pohled na problematiku zadlužování. Selský rozum říká, že člověk může utrácet jen v okamžiku, kdy na to má. Pokud na to nemá, nesmí utrácet. Tento názor zastává i ředitel odboru legislativy, práva a analýz z Hospodářské komory Ladislav Minčič.

„Ono se někdy říká, že když někdo hospodaří se schodkem a narůstá jeho dluh, tak je to v důsledku toho, že myslí na budoucnost a také investuje. To může být v některých výjimečných situacích pravda, ale obecně to tak neplatí, protože ten schodek bude muset někdy někdo zaplatit,“ říká Minčič. Obratem dodal, že prozatím není zadlužení českých a moravských krajů smrtící.

Mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová k tématu dodala, že peníze plynoucí z nových půjček napomohly rozvoji kraje v časech ekonomických problémů, takže jejich vynaložení mělo smysl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …